РХристиянське життя жовківщан розпочалося, ймовірно, ще в Х столітті в часи хрещення Русі України князем .Володимиром Великим. За переказами в Потеличі вже в XII столітті існувала окрема парафія з церквою. Після загарбання Галицького князівства польським королем Казимиром Великим, який від самого початку вів жорстоку колонізаційну політику, на землях жовківських стали появлятися храми римо-католицького обряду, а пізніше — монастирі різних католицьких орденів.

Із середини XIII століття почали зводитися єврейські синагоги.

У XV столітті на теренах Жовківщини вже існували парафії із візантійським обрядом, що належали до Галицької, пізніше Львівської єпархії (околиці Жовкви і Куликова) та Холмсько-Белзько  єпархії (околиці Рави-Руської). Холмсько-Белзька єпархія, одна з перших, приєдналася до Берестейської унії на Берестейському соборі 1596 року, який-врятував церкву візантійськоре-ебряду від поглинання її польським католицизмом та від зазіхань Московської церкви, повернувши її в лоно Вселенської церкви. Однак такі кроки буи сприйняті неоднозначно. Галичина, на відміну від Наддніпрянщини, переважано стала греко-католицькою лише на початку ХУІІІ століття. Правда на той час унія в Наддніпрянщині вже була ліквідована. Українська церква перебувала під юрисдикцією московського патріархату.

В середині ХУІІІ на теренах Жовківщини існували окремі нез’єднані громади, але вже у другій половині століття всі парафії єпархії прийняли унію. Львівська єпархія прилучилася до унії у 1700 році. Такий поділ парафій між єпархіями зберігався до 1772 року, до включення Галичини під час першого поділу до складу Австрійської держави. У 1772 році Потелицький (пізніше Равський) та Угнівський ( з нього виділений Великомостівський і Немирівський) деканати були приєднані до Перемишльської єпархії. З 1787 року до Перемишльської єпархії передані й Жовківський та Куликівський деканати Львівсько-Галицько-Кам’янецької єпархії. Лише найскладніші сучасні терени Жовківщини, що входили спочатку до Львівського, а пізніше – з 1914 року до Яричевського деканату, залишилися у Львівській єпархії.

З вересня 1939 року на Західній Україні почався небачений навіть під час польської окупації терор. Торкнувся він й українських священиків, яких нова влада вирішила ліквідовувати, засилаючи в тюрми та переосвячуючи на православних російської православної церкви. З остаточною ліквідацією Греко-католицької церкви Львівським Собором 1946 року, вся Жовківщина була включена до Львівсько-Тернопільської єпархії російської православної церкви. Одночасно після переселення польського населення, були зачинені всі костели. Друга світова війна привела до майже цілковитого знищення синагог. У районі збереглася тільки одна культова споруда євреїв - синагога (1692 р) в м.Жовква.

Наприкінці 80-хроків в результаті демократичного руху радянська комуністична влада вже не в силі була втримати у кайданах релігію. В процесі боротьби народ власною волею встановив свободу совісті. У 1989 році розпочалося відродження багатостраждальної Греко-католицької церкви, яка в той час вийшла з підпілля, не чекаючи скасування рішень злочинного Львівського псевдо собору 1946 року. На Жовківщині розпочалось повернення храмів та монастирів греко-католицьким громадам.

Станом на 2007 р. в районі зареєстровано 3 монастирі та 140 релігійних громад, серед яких відновлена Українська Греко- Католицька Церква (УГКЦ), яка нині на Жовківщині найчисельніша, має 75 парафій, об''єднаних в три деканати — Куликівськии, Жовківськии та Равський, що належать до Львівської архиєпархії.

У 2003 році в приміщенні колишнього знищеного монастиря Домініканського монастиря розмістилося Єпархїйне управління Сокальської Єпархії, ординарієм якої є Владика Михаїл Колтун. Офіційно проголошення Сокальсько-Жовківської Єпархії відбулося 21 листопада 2007 року в храмі Священомученика Йосафата владикою-помічником глави УГКЦ Деонізієм Ляховичем.

У 2007 році завдяки зусиллям і на кошти парафіян завершилось відновлення храму Св. Йосафата. В храмі є цінні фрески, барокові скульптури, надгробки Теофілії і Марка Собєских, престіл з білого мармору, запрестольний образ Діви Марії.

У 1989 році відновилася Українська Автокефальна православна церква (УАПЦ), що налічує 10 громад. Створена у 1992 році Українська православна церква Київського патріархату (УПЦ КП) має на Жовківщині 18 парафій. Частина віруючих залишилася у складі Російської православної церкви Московського патріархату (УПЦ МП) — 6 громад. Відновлено діяльність Римо-католииької церкви, віруючі якої обєднані в 7 громад. В районі зареєстровані й інші релігійні громади - Християни Віри Євангельської (8 громад). Євангельські Християни Баптисти (11 громад), Адвентисти Сьомого дня (2 громади), а також такі релігійні об''єднання як Свідки Єгови (3 громади) та Вільні Проповідники Святого Письма (1 громада).

За 1991-2005 роки у Жовківському районі було збудовано храми у 12 населених пунктах і будується ще 7 храмів.

За конфесіійною приналежністю переважають греко-католицькі громади, що складають понад 80% населення.

Конфесійні громади району підтримують волонтерський рух, беруть участь у проведенні благодійної акції «Милосердя», надаючи допомогу інвалідам, дітям-сиротам, багатодітним сім''ям, одиноким громадянам похилого віку.

Завдяки релігійно-благодійному центру «Харітас» УГКЦ у Жовкві та Раві-Руській безкоштовно харчуються одинокі громадяни похилого віку та діги сироти. При «Харітасі» створено Клуб людей похилого віку, надаються послуги медсестри, .перукаря та швеї.

На Жовківщині збереглися чи не найдавніші в Україні церковні дерев''яні будівлі, зокрема, церква Святого Духа (1502 р) та дзвіниця церкви Святої Трійці (1587 рік) в Потеличі; церква св. Михайла на Волі Висоцькій (1598р). та інші.

Живий інтерес викликає історико-архітектурна пам''ятка сакрального мистецтва Крехівський монастир, котрий розміщений біля підніжжя гори Побійної в селі Крехів, що був заснований у 1612 році старцем Іоілем.

Перша мурована церква Різдва Христового споруджена в Жовкві для Василіанського монастиря у 1682-1690 роках (перебудована за проектом Едгара Ковача у 1902-1906 роках. Дещо молодша від неї мурована монастирська церква св. Миколая у Крехові є зразком барокового мистецтва в українській сакральній архітектурі. Барокові форми має церква в с.Кам’янка Липник (1762-1780 рр.)

В радянський період церковне будівництво не велося зовсім. Багато церков було закрито і пристосовано під склади, музеї чи інші господарські потреби, і за призначенням не використовувалися. Лише з кінця 1980-х - початку 1990-х рр.. розпочалось зведення нових сакральних споруд. Частина греко-католицьких чи православних, громад отримала в користування забрані в них радянською владою храми.

В деяких церквах Жовківщини збережені цінні шедеври українського живопису пензля майстрів Жовківської школи малярства та різьби XVII - ХVIII ст. Івана Рутковича, Дем''яна Роєвича, Львівської школи Федора Сеньковича, Василя Петрановича. У другій половині XIX – першій пол.ХІХ ст тут працювали малярі Корнило Устинович, Стефан Томасевич, Теофіль Копистянський, Павло Ковжун, Михайло Осінчук, Юліан Буцмамюк, Юрій Могилевський.

 

Мережа церков і релігійцних організацій

 

№ п/п

Назва конфесії

Кількість

релігійних

громад

Кількість

священослу

жителів

Кількість

Недільних

шкіл

 

1.

УГКЦ

       75

52

21

2.

УАПЦ

       10

 

8

1

3.

УПЦ КП

18

11

2

4.

УПЦ МП

6

4

1

5.

РКЦ

7

3

1

6.

ЄХБ

11

7

-

7.

ХБЄ

8

4

-

8.

Адвентисти сьомого дня

3

2

-

9

Товариство Свідків Єгови

3

2

-

10

Вільні дослідники Св.Письма

1

1

-

 

 

Сокальсько-Жовківське єпархійне управління

 

За матералами книги "Жовківщина Історія, Культура, Туризм"