6 грудня в Києві відбувся семінар (WORKSHOP) щодо здійснення фахового туристичного супроводу, організований Міністерством економічного розвитку і торгівлі України та Всеукраїнська асоціація гідів .

Модератор семінару Віталіна Мартиновська, заступник директора департаменту туризму та курортів – начальник відділу координації та контролю туристичної діяльності Мінекономрозвитку.

Учасники отримали вітання від Оксани СЕРДЮК, директора департаменту туризму та курортів Мінекономрозвитку.

Відкрила роботу ключовий спікер воркшопу Президент FEG Tourist Guides (Федерація Европейських Гідів) Efi Kalampoukidou Guide Єфі Калампукідоу, Свій виступ вона розкрила темою «FEG-The Way Forward for tourist guides in Europe (Європейська федерація асоціацій туристичних гідів – шлях до успіху туристичних гідів в Європі)». Окрім цього, вона зазначила, що туристичний гід – це професія, що має прив’язку до країни, краю, регіону, а тому інтерпретує туристичну і культурну спадщину, яка визнана компетентними органами. Єфі розповіла про міжнародні стандартизації ведення екскурсійної діяльності, навела приклад країн, де екскурсійна діяльність регламентована законодавством, та представила головні чинники Міжнародної програми на 2018-2020 роки.

Важливу тему семінару «Імплементація EN 15565:2016 у 2008-2018 роках в Словаччині» розкрив Президент Словацької асоціації гідів пан Marián Bilačič.. Учасники дізналися як розвивалася асоціація та її важливе місце у розвитку екскурсійної діяльності в країні, про важливість освіченості гідів, законодавчі документи у Словаччині, що стосуються екскурсійної діяльності.
Варто зазначити, що на семінар приїхали і представники влади, і бізнесу, і громадські діячі. Тому спікери представили цікаві теми, в яких йшлося, насамперед, про впорядкування законодавчої бази щодо кваліфікації гідів і екскурсоводів, міжнародну практику ведення туристичного бізнесу, систему навчання, сертифікацію або ліцензування, створення єдиного реєстру суб’єктів, пов’язаних з екскурсійною діяльністю на туристичному ринку, та приведення цієї галузі у відповідність до імплементованого Україною Європейського стандарту EN15565.

У роботі семінару взяли участь ряд спікерів, які із власного досвіду, на прикладі наукових напрацювань та з огляду сьогоднішнього стану ведення екскурсійної діяльності і роботи гідів представили презентації і доповіді з відповідної тематики воркшопу.

1. Яніна Гаврилова, президент ГС «Всеукраїнська асоціація гідів» виступила з темою «Міжнародні стандарти роботи гідів та українські реалії». В контексті доповіді наголосила, що на шляху України до Євроінтеграції у Законі про туристичну діяльність потрібно зосередити увагу на врегулювання нормативної бази відповідно європейських стандартів.

2. Ірина Дашевська, ГС «Всеукраїнська асоціація гідів» представила тему «Досвід участі українських гідів в тренінгах Федерації європейських гідів (FEG)». Спікер розкрила тему інтерпретації культурної та природної спадщини на певних туристичних територіях, поняття стандартів, якості та кваліфікації гідів.

3. Сергій Гунько, заступник директора Тернопільського національного економічного університету висвітлив тему «Про розробку стандартів професійної освіти для підготовки фахівців туристичного супроводу». А також ствердив, що головну координаційну роль в екскурсійній діяльності повинен виконувати департамент туризму і курортів при Міністерстві економічного розвитку

4. Тетяна Сокол, завідувач кафедри Академії праці, соціальних відносин і туризму представила презентацію теми «Нагальні питання підготовки фахівців туристичного супроводу у вищій школі». Навела приклади програм, які виконуються у Виші, та дають можливість випускати кваліфікованих гідів.

5. Ірина Дудинська, Vacanture Ukraine, керівник департаменту mice@incentives в Україні запропонувала тему «Роль гіда в туристичній інфраструктурі країни», зазначивши, що гід – це неоцінена ланка знань, яка представляє країну, її звичай, особливості, це – повноцінний учасник сфери туризму та гостинності і тому навички, і освіченість гіда представляють його професійність на що потрібно звертати особливу увагу. Спікер також розкрила проблеми професійного гіда.

6. Наталія Гладілова, директор ТОВ «АТВЕСТ УКРАЇНА» - «Досвід, проблеми та перспективи підготовки спеціалістів зі знанням іноземних мов». Навела приклади найкращого досвіду у роботі підприємства.

7. Галина Гриник, заступник начальника Управління туризму департаменту розвитку Львівської міської ради «Впорядкування екскурсійної діяльності у Львові». У своїй презентації спікер навели цікаві факти із впорядкування екскурсійної діяльності в місті, розповіла про налагоджену співпрацю між гідами та міською радою, озвучила цікаві міські туристичні маршрути.

8. Юрій Зінько, старший викладач кафедри туризму географічного факультету Львівського національного університету імені Івана Франка презентував тему «Досвід підготовки гідів в геотуризмі (на прикладі Карпатського регіону)», що стала однією із цікавих тем для гідів, що супроводжують туристів у горах.

9. Галина Фесюк, головний редактор інтернет сайту "Моя Жовківщина", гід, автор методичної розробки з екскурсійної діяльності «Міжнародна практика професійної підготовки екскурсоводів та гідів». В контексті доповіді розповіла про досвід зарубіжних країн з підготовки екскурсоводів та гідів, зокрема Англії, Словенії, Литви, Латвії, Німеччини, Франції, та запропонувала скористатися досвідом підготовки гідів на прикладі Великобританії, де програма виконується за двома освітньо-кваліфікаційними рівнями, після яких гіди отримують сертифікати на право проведення екскурсій.

10. Володимир Казаков, завідувач кафедри фізичної географії, краєзнавства та туризму Криворізький державний педагогічний університет озвучив цікавий маршрут розроблений вузом на прикладі промислового туризму та розкрив тему «Вимоги до підготовки гідів тематичних профілів.

11. Оксана Лященко, гід, тренер ГС «Всеукраїнська асоціація гідів» провела презентацію теми «Ключові аспекти співпраці гідів-супроводжуючих в турі та місцевих екскурсоводів».

Наприкінці заходу Єфі Калампукідоу підвела підсумки роботи семінару та висловила рекомендації щодо врегулювання екскурсійної діяльності.

Зважаючи на активний розвиток туристичної галузі в Украіні, що є однією із важливих складових економіки, є актуальним проведення подібного семінару в рамках обговорення стану екскурсійної діяльності між науковцями, державотворцями і громадськими організаціями. Тим важливіше, що зацікавленість Украіною, її туристичними атракціями і відпочинком в державі, де є благодатна природа, водний баланс та гірські простори, щороку зростає, а це означає, що є затребованість у кваліфікованих екскурсоводах.

Галина Фесюк, - спікер семінару, автор туристичних маршрутів, буклетів, методичних розробок з екскурсійної діяльності.

Зображення
Зображення