Історія сіл Жовківщини: Гута Обединська - село склоробної майстерні

Гута Обединська - село склоробної майстерні цікаво описує «Географічний словник Королівства Польського та інших земель слов'янських»

Гута Обединська (пол. Huta Obedyńska) — село в Рава-Руському повіті, двірська власність становить 404 моргів, селянська власність 384 морги, римо-католицьке населення становить 131 чоловік, які належать до парафії в Потеличу, що знаходиться на відстані 6 км, греко-католики належать до парафії в Смолині, що знаходиться на відстані 3 км повітовий суд знаходиться в Немирові, пошта в Потеличі. В селі знаходиться початкова школа. Загальноосвітня школа знаходиться в селі Потеличі, а лікарня знаходиться в Раві-Руській у відстанні 12 км. Основним видом діяльності є сільське господарство. Власником двірської власності є Фелікс Білинський.

Слово Гута походить від склоробної майстерні, де виробляли гутне скло. На території України Гути будували ще за часів Київської Русі. Назва багатьох населених пунктів в Україні, Білорусі, Польщі, Чехії та на інших словянських землях. В Україні — місця, де виробляли скло й речі з нього, а згодом-склоробні заводи. Пізніше Гутами почали називати й деякі села, що виникли на місці гут. На території України 90 населених пунктів, що називається Гутами або мають назви, похідні від слова «гута». Збереглося багато й урочищ, назви яких пов'язані з цим терміном: Гутище, Гутисько тощо.

Обабіч автомобільної дороги, що сполучає Раву-Руську з Немировом та Яворовом, розташоване маленьке мальовниче село – хутір Гута Обединська, в якому проживає 150 людей. Навколо ліси, гора Чернега, посередині села – маленький ставочок.

Коли було засновано Гуту Обединську важко сказати. Старожили розповідають, що це лише третя частина села . Людей повивозили кого куди, більшість виїхала у село Жожуляни Сокальського району. Так як там було малозаселене село. А Гута Обединська ввійшла у військовий полігон. Потім була реконструкція полігону і село відділи населенню.

Люди в сиву давнину займалися гончарством, землеробством, ремеслом – шили капелюхи. На полях виорювали черемхи, білий пісок, вапно, все це свідчить, що люди в селі мали безліч занять.

В 1950 році в селі створили колгосп. Почалось будівництво ферми, школи, бібліотеки. До сьогодні працює початкова школа, бібліотека, магазин.

 

Зображення видалено.

Зображення видалено.

За роки незалежності мешканці села побудували каплицю, яка є гордістю села , мешканці хочуть мати свій цвинтар, виростають нові будинки.

Зображення