Що чекає украінців від земельної реформи?

20 грудня за ініціативи «Українського клубу аграрного бізнесу» на круглому столі відбулось обговорення проблемних питань земельного ринку, передачі землі ОТГ, земельних аукціонів тощо. Пікантності ситуації додавало те, що обговорення відбувалось на фоні засідання Верховної Ради, де розглядались ключові галузеві законопроекти із продовженням мораторію на продаж землі включно. За результатами круглого столу можна зробити висновки та прогнози на 2019 рік

Незабаром в Україні можуть відкрити ринок землі. А тому українці бояться , щоб їхню землю масово не купили іноземці та агрохолдинги.

Всесвітній банк наполягає, щоб земельну реформу в Україні прийняли якнайшвидше.

Що зміниться

Для того щоб виконати умови меморандуму про співпрацю з МВФ, Україні потрібно провести земельну реформу, після якої земельний ринок стане відкритим. Зараз близько семи мільйонів українців не можуть повністю розпоряджатися своїми паями, тобто вони можуть здавати свої ділянки в оренду або ж працювати на них самостійно, але ось продаж землі або зміна її цільового призначення все ще заборонена.

Мораторій діяв до 1 січня 2018 р. Вперше він був введений Верховною Радою ще в січні 2001 року, і з тих пір щорічно продовжується.

Передача державної землі ОТГ (т. зв. Закон про консолідацію земель) - процес позитивний та необхідний як для громад, так і для бізнесу. На сьогодні громадам передано близько 950 тис. га землі, більшість з яких вже перебуває в оренді, а отже поповнює бюджет громад. Передача на сьогодні відбувається, фактично, за ініціативи уряду без законодавчого забезпечення (законопроект №7060 чекає на розгляд у другому читанні). Проблемним лишається те, що лише близько 30% ОТГ оформили після передачі право власності.

Недостатньо регламентованим залишається визначення земельного масиву та порядку поводження з ним. Слід очікувати на постанову КМУ, що буде конкретизувати визначення меж, обміну землями в межах масиву тощо. Вона можливо з'явиться у І кварталі 2019 року.

Загальна кількість землі, що належить державі оцінюється у близько 4 млн га. Землі, що підлягають передачі ОТГ, визначаються Держгеокадастром. До них не відносяться землі водного, лісового масиву, а також ті, щодо яких прийняте рішення про продаж права на їх оренду з аукціону.

З початку року проведено 127 електронних аукціонів (до кінця року має відбутись близько 150). Площа земель, право на оренду яких було продане, склала 42,5 тис. га. Середня ціна склала 18% від нормативної оцінки.

Така система себе виправдала і слід очікувати на повний перехід публічних торгів у електронний формат. По завершенню пілотного проекту із запровадження електронних земельних торгів (постанова КМУ від 21.06.18 №688) буде розроблено відповідний порядок. У ньому, за словами Віктора Вишньова, гендиректора ДП «СЕТАМ» може бути скасований реєстраційний внесок, а також збільшиться крок ставок лоту з нинішніх 0,5% початкової ціни до 1,5-2%.

Також буде розширюватись практика використання електронних підписів.

У разі скасування мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення гостро встане питання щодо можливості купівлі землі юридичними особами. На думку Дениса Нізалова, консультанта Світового банку з питань земельної реформи, це допоможе захистити права агропідприємств та обмежить участь на ринку землі спекулянтів, а також розширить можливість використання земельного банку для отримання кредитів.

За фактом, головна зміна, яку принесе з собою реформа, полягає в тому, що українці нарешті зможуть продавати і купувати землю сільськогосподарського призначення. У той же час, український політикум розділився на два фланги: частина підтримує земельну реформу, а решта знаходиться в жорсткій опозиції до таких рішень. Тому сам народ реформу чекає насторожено.

Головні побоювання українців

Всю землю скуплять іноземці? Через постійне форсування цієї теми, українці найбільше побоюються, що зі скасуванням мораторію в країну кинуться натовпи іноземців, які скуплять землі за смішні гроші.

На даному етапі це не більше ніж міф. Справа в тому, що хоч нова реформа і має на увазі відкриття ринку землі, але тільки для українських громадян. Іноземці ж поки не зможуть купити нашу землю. Все це обумовлено в законопроекті №5535 "Про обіг земель сільськогосподарського призначення", тобто після прийняття реформи землю зможуть купити:

- громадяни України;

- територіальні громади в особі органів місцевого самоврядування;

- держава в особі органів виконавчої влади;

- юридичні особи, зареєстровані в Україні, отримають право купувати земельні ділянки сільськогосподарського призначення з 1 січня 2020 р .;

- іноземці, особи без українського громадянства зможуть купувати землю лише з 1 січня 2030 р

Землю купуватимуть за копійки? Також українці бояться, що відкриття ринку землі негативно вплине на вітчизняну економіку через те, що ділянки будуть купувати набагато нижче ринкової вартості. Але, як показує практика інших країн, скасування мораторію тільки сприяє подорожчанню земельних ділянок. Так, згідно з аналізом від VoxUkraine, після того, як в кінці минулого століття в країнах центральної та східної Європи відкрили ринки землі, річне зростання оренди склало майже 20%.

За словами Сату Кахконен, директора Світового банку у справах Білорусі, Молдови та України, прийняття земельної реформи допоможе збільшити ВВП країни приблизно на 1,5% і розширити річний обсяг виробництва сільськогосподарської галузі на 15 млрд доларів.

"Більше 70% території України, а це приблизно 43 млн га, належить до земель сільськогосподарського призначення. Ці землі дуже родючі: на Україну припадає третина всіх чорноземів світу. Незважаючи на це, українські врожаї – це тільки частина від того, що збирається в інших європейських країнах, де земля не така якісна ", – говорить Сату Кахконен.

Директор банку також вважає, що причиною цього стала відсутність стимулів інвестувати в управління земельними ресурсами, оскільки ані власники, ані користувачі не знають, коли буде скасовано мораторій і чи відбудеться це взагалі.

Землю скуплять бізнесмени і агрохолдинги? Українці побоюються, що агрохолдинги зі скасуванням мораторію скуплять всі землі у населення. Але, хоч ринок землі і планують відкрити, деякі обмеження все таки залишаться. Так, фізособи не зможуть купити більше 200 гектарів землі, а сімейні фермерські господарства – більше тисячі гектарів.

До того ж, досвід сусідніх країн показує, що агрохолдингам куди вигідніше орендувати землю, ніж купувати її. Як повідомляє VoxUkraine, у Франції 75% угідь використовуються на правах оренди, а в Швеції в оренді перебуває близько 40% землі.

Зображення