Увага! Сайт не рекламує жодних кандидатів у президенти чи політичні партії.
Уся реклама приходить від сeрвісу контекстної реклами.

Урочисті заходи з нагоди 95-річниці від дня народження о.Атанасія Великого - відбулися в с.Туринка

Вчора у селі Туринка відбулися урочисті заходи з нагоди відкриття меморіальної дошки священику, вченому світового рівня – архівісту о. Атанасію Великому.

5 листопада 1918 року народився священик із світовим іменем Атанасій Григорій Великий в заможній родині Теодора і Пелагії Великих.
З дитинства ріс добрим та чуйним хлопчиком, проявляв неабиякий хист до наук. Як в школі, так і в гімназії в Жовкві, де його вчителем був професор Іван Крип’якевич, вчився відмінно. А в свята чи в неділю завжди йшов до церкви.

Народну школу розпочав у 1925 році в с.Туринка, там закінчив чотири роки навчання, а тоді з 1929 до 1933 року навчався у Жовківській гімназії. Тут вчився й відомий маляр Олександр Климко. Ось як описує про Атанасія о.Панкратій Нюнька, який також вчився з ним у гімназії: «У науці був дуже пильний. Не раз допомагав молодшим чи слабшим в науці, у завченні лекцій. Пам’ятаю його шкільну збірку рисунків, в якій дбайливо було виконано акварельне отінювання кубічних фігур. Не пам’ятаю ні одного випадку, щоб він комусь докучав, насміхався з когось, або чинив якусь прикрість. Не мав ворогів між громадою».

Спочатку в церкві св..Параскеви відбулася Святкова Літургія та Панахида з участю священиків отців Василіан з Івано-Франківська, Донеччини, інших монастирів та храмів, в тому числі до храму прибули священики парафій Жовківщини.
Літургію відправив ігумен Жовківського Василіанського монастиря о.Виніамін Чернега.
А почесну місію відкрити меморіальну таблицю доручили о.Веніаміну Чернезі, пароху с.Туринка о. Михайло Кормило, заступнику голови Жовківської райдержадміністрації Володимиру Босому та заступнику голови районної ради Б.Юрдизі.
Перед присутніми виступив о.Артемій Новіцький, ініціатор створення пам’ятної дошки о.Атанасію Великому, Народний депутат України Василь Пазеняк та представники влади.

Заступник голови Жовківської райдержадміністрації Володимир Босий окрім привітань, сказав: «Народ завжди повинен гордитися людьми, які своєю працею досягли визнання та слави. Таким великим чоловіком став о.Атанасій Григорій Великий. І ми горді, що в нашому районі народився священик і науковець світового рівня».

Об 16.00 год. в Народному домі с.Туринка святкові заходи продовжила Урочиста Академія з нагоди 95 роковин від дня народження о.Атанасія Великого.
Ведучі концертної програми керівник відділу культури і туризму Степан Кунинець та завуч Туринківської ЗОШ Марія Висоцька впродовж вечора знайомили глядачів із творчим та життєвим шляхом уродженця с.Туринка, або як назвав о.Атанасія Великого засновник і директор Гарвардського Університету професор Омелян Пріціак, «титана праці», великого археографа України, гордістю української світової науки.
- За своє коротке життя (прожив всього 65 років) о.Атанасій займав у церкві та в Чині два пости: віце-ректор у Папській Колегії св..Йосафата в Римі (1948-53 рр.; 1955-60 рр.) та Проторхимандрит Василіанського Чину (1963-76 рр; 1960-65 рр.), - сказав Степан Кунинець.

Головний спеціаліст відділу культури і туризму Галина Фесюк розпочала свій виступ словами вірша:
«Він сьогодні нарешті повернувся у рідне село,
Його ім’я у славі вознесено в Бозі.
Атанасій Великий! Скільки літ з того часу пройшло,
Коли босим ходив по туринській дорозі.
Із портрета він дивиться взором небес,
Як возлюблений Богом і світом.
Він сьогодні у душах народу воскрес,
Як же нам землякам не радіти?»

Вона також у своєму виступі зазначила про значення священика науковця світового рівня не лише для Жовківщини, а й усієї України та розповіла про зустріч із родиною, що проживає у с.Туринка, ознайомила глядачів із листами-оригіналами о.Атанасія до своїх рідних з Риму.

- Село Туринка повинно гордитися ім’ям Великого чоловіка у повному сенсі цього слова, - сказав у своєму виступі молодий священик-василіанин із с.Туринка о.Климентій Грищак. Він також розповів про нелегке життя матері та родини в роки заслання, та їх повернення на Україну.

Цікавим був виступ-презентація о.Артемія Новіцького. Священик представив глядачам фотографії з коментарями з життя о.Атанасія. Він також розповів про важливі дослідження священика, як архівіста, перекладача, духовного наставника.
У концертній програмі взяв участь хор с.Туринка (кер.Г.Вус), брати-новаки Крехівського Василіанського монастиря, методист районного Народного дому Наталія Парамонова, уродженка с.Туринка, вокалістка Надія Білецька, ВІА Народного дому с.Туринка у складі Андрія Великого, Тараса Вуса, Роксолони Висоцької (кер.Роман Висоцький), бандуристка Ірина Шимкович, учні 2 класу Туринецької школи (кл.кер. Скепська Наталя).

В рамках заходів відбулася тепла зустріч між Галиною Фесюк і сестрою о.Атанасія Великого, її невісткою та внуками в будинку, що стоїть на подвір’ї, де ходив малим хлопчиком о.Атанасій Григорій Великий. Як сказала дев’яносторічна пані Марія, « Я не пам’ятаю брата поруч зі мною, але я добре пам’ятаю його голос, який щонеділі слухала з Ватикану у той радянський заборонений час. Дуже хотілося з ним зустрітися, але на те була Божа воля. о.Атанасій нас дуже любив, він любив маму, він любив Туринку, він любив Україну, але понад усі любив Бога. Про це він писав у своїх листах».

пані Марія представила листи в оригіналі та показала єдину фотографію, яку опісля розповсюдили від неї інші дослідники.

З подякою від родини виступила пані Мирослава Ревага, вона ж сусідка родини Великих. Зрештою, пані Мирослава першою представила матеріал про Атанасія Великого у своїй книзі "Історія села Туринка". І за це їй також велика дяка. Адже життя починається з історії власного народу.

Зображення
Зображення
Зображення
Зображення
Зображення
Зображення
Коментарі