Увага! Сайт не рекламує жодних кандидатів у президенти чи політичні партії.
Уся реклама приходить від сeрвісу контекстної реклами.

КНИГА – ЦЕ ДИВО СТВОРЕНЕ ЛЮДИНОЮ

КНИГА – ЦЕ ДИВО СТВОРЕНЕ ЛЮДИНОЮ або про «Книжкову толоку у Миколаєві»

Сьогоднішнє книговидання в Україні, і взагалі розвиток української літератури, можна асоціювати із висловом «люди пера у пащі акули». Ще у 19 столітті нелегко було надрукувати  твори українського автора, і все ж слово «Руської трійці» було почуте народом. Сьогодні українського письменника дуже часто не хочуть ані чути ані бачити, і бізнесмени, і влада, і, на жаль, читач. Сучасні технології заполонили український літературний простір. Автору і видавцю – комютеризація ой як потрібна, але читач опинився перед цікавим вибором – якщо до бібліотеки йти неохота, то під рукою завжди є Інтернет видання.

Що робити аби читач прийшов до бібліотеки по книгу? І як допомогти читачу зорієнтувався у виданні української літератури , а тим паче зустрітися з автором? Саме на ці питання яскраво відповідає щорічна «Книжкова толока», яка цього року вшосте відбулася 17-18 березня у м Миколаїв Львівської області.

Напередодні з цього приводу у книгарні «Є» відбулася прес-конференція за участі організаторів форуму Михайла Галущака, Григорія Семенчука, Любові Хомчак та Ірини Іваночко.

Кожного року книжкова толока присвячена певній події. Цього разу – 70-річчю від часу створення Української Повстанської Армії.

В суботу «Книжкову толоку» відкривали голова районної державної адміністрації Ігор Пілка, начальник управління культури Сергій Бурко, Герой України, письменник Роман Іваничук, депутат Львівської обласної ради, редактор видавництва «Червона калина» Лариса Федорів, місцеві священники, а також головний редактор літературного альманаху «Золота пектораль» Володимир Погорецький.

У залах місцевого Палацу культури проходила виставка-продаж видавництв із Львівської, Тернопільської, Волинської, Івано-Франківської, Чернівецької, Закарпатської областей. Кожен відвідувач одночасно зміг познайомитися із автором книг. Свої видання представили письменники Марія Людкевич, Надія Черкес, Людмила Пуляєва, Зенко Филипчук, Ліліана Косоновська, інші автори.

Як зазначила на пресс-конференції керівник відділу культури і туризму Миколаївської райдержадміністрації Ірина Іваночко, «На «Книжкову толоку» до Миколаєва запросили близько вісімдесяти письменників і понад двадцять видавництв». Тому стало очевидним, що саме такий книжковий форум, який проводиться на районному рівні, але загальноукраїнського масштабу, немає аналогів в Україні.  

Програма форуму в субботу була насиченою, можна було послухати  авторів різних видань, поспілкуватися із видавцями та послухати цікаві виступи

Оскільки «Книжкова толока» проходила з нагоди 70-річчя УПА, організатори відзначили подарунками учасників цих подій, які стали почесними гостями заходу. Як і Василь Гуменюк – автор літопису УПА, Юрій Винничук із книгою «Розіп’ята муза», Василь Стефак, Микола Посівнич та Ярослав Сватко – дослідники історії УПА. У своєму виступі Ярослав Сватко зазначив, що радянщиша породила із української інтелегенції живого собаку, натомість вбила лева. Продовження теми  стала презентація книги «Розіп’ята муза» Юрія Винничука. Цікавим стали спогади автора про те, як він збирав архівні документи, як віднаходив місця подій, про які описав у своєму романі. ВІн також назвав страчених письменників – Сергія Кушніренко та Миколу Первача, імена яких сьогодні мало відомі українцям.

Цікавими стали виступи науковців інституту народознавства - Оксани Сапеляк, Галини Івашків, Тетяни Файник, Галини Виноградської, які запропонували глядачам тему «Збереження української культури у світі». Крім цього вони презентували власні наукові видання із народної дерев’яної архітектури та побуту, гончарства, краєзнавства і духовності. Скажімо багатьох зацікавив той факт, що миколаївська кераміка у 19 ст. була кращою, ніж львівська. А в 1887 році Львівська управа замовила у миколаївських гончарів 36 ліхтарів для освітлення Львова.

У програмі також взяли участь члени редколегії та автори "Золотої пекторалі": Володимир Погорецький і Ігор Павлюк.

Бурхливими оплесками зустрічали глядачі відомих українських прозаїків Володимира Лиса, Петра Сороку і Романа Дідулу. Як сказав Р.Дідула, «Люди думають, що письменник живе легко, але він живе – важко. Мало спить, багато працює. Але для мене немає кращого друга, ніж книга». Та навіть те, що ці прозаїки одні із відоміших, в залі мало хто підняв руку, що він читав їхні книги.

У Жіночому поетичному марафоні взяли участь поетки зі Львова – Надія Черкес і Ліліана Косоновська, з Івано-Франківщини - Оксана Спадор і Стефанія Погорщук - членкиня літературного об’єднання «Письменники Бойківщини».

Переглядаючи у виставкому залі друковані видання видавництв, я отримала автографи на придбаних книгах від авторів Тетяни Гурської, Степана Радіона, Володимира Лиса, Марії Людкевич, Лесі Павлів та інших знаних письменників.

В спеціально відведених залах проводилися презентації книг для дітей, різні ігри з дітьми та їх батьками.

І дивним було одне: чому так мало самих миколаївців прийшло на цей чудовий захід!? Хоч зрештою, коли я запитувала на вулиці миколаївців чому вони сьогодні не в залі Палацу культури, де проходить «Книжкова толока», чомусь кожен в один голос відповідав: «Не дуже цікаво».. Але ж як можна так казати, коли ти там не був. І що взагалі нині цікаво українцям, можливо, лінь?

До організації толоки долучилися люди доброї волі, які хочуть, щоб Миколаїв перетворився на книжкову Мекку. Та й мова тут не йшла про заробляння грошей, лише про економічну вигоду – духовну сторону життя. «Наша толока – інвестиції у майбутнє», - сказала пані Ірина Іваночко.

А гості висловлювали щиру подяку всім організаторам за чудову підготовку до заходу – смачні чай і кава з тістечкаими, тенічне забезпечення, влаштування на нічліг. Таким був перший день толоки.

Галина Фесюк,

член Української асоціації письменників,

учасниця «Книжкової толоки»

Зображення
Зображення
Зображення
Зображення
Зображення
Коментарі