Увага! Сайт не рекламує жодних кандидатів у президенти чи політичні партії.
Уся реклама приходить від сeрвісу контекстної реклами.

Жовківчани відзначили день пам''яток історії та культури

Святкова зустріч зобов’язує працювати
18 квітня - Міжнародний день охорони пам’яток історії та культури. Цей День встановлений у 1983 році Асамблеєю Міжнародної ради з питань охорони пам’ятників і визначних місць (ІКОМОС), створеної при ЮНЕСКО. В Україні цей день має назву “День пам’яток історії та культури” і встановлений відповідно до Указу Президента України від 23 серпня 1999 року № 1062/99, для щорічного відзначення 18 квітня.
Сьогодні ситуація в Україні дуже складна - відповідних законів або немає, або їх не дотримуються, пам’ятники, історичні місця та заповідні зони нещадно знищуються, а винні в цьому не несуть, як правило, ніякого покарання. У Європі до історії ставляться набагато дбайливіше, там зберігають навіть історичні ландшафти і пейзажі місцевості. Наприклад, у Франції проводять відновлювальні роботи ландшафтів пам’ятних місць навіть після археологічних розкопок, а на півночі Англії, у практично незайманому вигляді збережений Адріанов вал, що простягнувся на 117 кілометрів, побудований при римському імператорі Адріані для охорони північних рубежів Імперії.
На території Жовківщини існує безліч історичних та архітектурних пам''яток, які заслуговують на увагу українців та іноземних туристів. Зокрема, відомими є Жовківський замок, Крехівський монастир, дерев’яні храми, меморіальні поховання австрійських вояків у с.Гійче, французів - у м.Рава Руська, німців - у с.Потелич, десятки пам’ятників та цінних архітектурних будівель у районі – маєтків колишніх багатих власників, відомих людей, давні плебанії, молитовні каплиці, а також – два давньоруські городища Щекотин і Потелич, є музеї Степану Бандері, Євгену Коновальцю, Маркіяну Шашкевичу, Агаті Турчинській, Михайлу Возняку, краєзнавчі кімнати – світлиці, десятки могил «Борцям за волю України». Усі ці надбання потрібно берегти.
З цього приводу інтелігенція, гості та небайдужі до культурної спадщини жовківчани, зібралися відзначити цей день у м.Жовква та обговорити по цій темі важливі питання. Серед учасників були: директор ДІАЗу Володимир Герич, його заступник Михайло Кубай, наукові спвробітники заповідника, голова громадської районної організації УТОПІКу Галина Фесюк, керівник відділу культури і туризму Жовківської РДА Степан Кунинець, головний архітектор Жовківського району Оксана Ткачук, директор музею "Жовківський замок" Софія Каськун, ігумен Жовківського Василіанського монастиря Веніамін Чернега, міський голова Петро Вихопень, біблограф Галина Малишева, методист відділу освіти Омелян Боровець, інші не байдужі до історико-архітектурної спадщини жовківчани та гості. Спонсором став власник "Цукерні" на площі Вічевій в Жовкві. У цей день ми обговорювали не лише існуючі пам’ятки, а й охорону та їх збереження.
Товариську зустріч відкрив директор Державного історико-архітектурного заповідника у м.Жовква Володимир Герич. Окрім привітань, він зокрема зазначив, що «важливість зустрічі полягає в обміні досвіду кожного, хто хоч якимось чином щоденно долучається до праці з пам’ятками, а також в обговоренні подальшої співпраці, у розумінні цінності історико-архітектурного середовища, в якому кожен з нас знаходиться» . Володимир Петрович показав на слайдах наукову роботу працівників ДІАЗУ «Збереження історико-архітектурного середовища м.Жовква», розповів про красу архітектурної забудови міст Західної України та Європи, а також про наукові дослідження історичних меморіальних поховань на Жовківщині. Та найголовніше відзначив господарський і професійний підхід ігумена монастиря о.Вініаміна Чернеги і вручив грамоту за збереження історичної пам’ятки – церкви Різдва Христового Василіанського монастиря в Жовкві.
До привітань долучилася голова громадської районної організації Українського товариства охорони пам’яток та історії, головний спецаліст відділу культури і туризму Галина Фесюк. Крім цього вона сказала:
- Протягом останніх років в Україні помітно проводиться благородна та відповідальна справа збереження культурного та архітектурного надбання громадськими організаціями та активістами. Але з 2012 року до цієї справи знову долучили відділ культури і туризму Жовківської районної державної адміністрації. Тому ми, безумовно, також працюємо над пошуковою роботою і збереженням пам’яток. Недавно працівники культури розпочали роботу із паспортизації. А це означає, що кожна невідома пам’ятка чи пам’ятник незабаром будуть зафіксовані фотографіями, а за допомогою місцевих очевидців та краєзнавців - описані. Ми також проводимо щорічні конкурси, які стосуються пам’яток чи музеїв району.
Проте у нашій роботі є багато клопотів. Наприклад, давно потрібно було поновити на пам’ятках охоронні таблиці, щоб вони нагадували населенню про охорону та збереження пам’ятки. А вчителям історії та географії потрібно проводити роз’яснювальну роботу із школярами, щоб молодь розуміла важливість пам’ятки. І головне, не через відсутність відповідних законів, а через їх не дотримання, маємо сьогодні самовільне знищення дерев’яних церков і дзвіниць, заміну хрестів на храмах, перефарбування пам’ятників, знесення могил українських героїв. Тому я переконана, що саме співпраця із фахівцями і громадськістю дасть можливість зберегти для прийдешніх поколінь неперевершені перлини українського історичного та культурного надбання.
А керівник відділу культури і туризму Степан Кунинець зазначив: «Щоб приділяти належну увагу культурній та архітектурній спадщині району, яка у нас є великим скарбом, потрібен штат фахівців. Адже до збереження та відтворення кожної пам’ятки маємо підходити систематично, професійно. Тим більше, що пам’ятки, доглянуті і не дуже, визнані і призабуті варті того, щоб ми їх цінували, доглядали, тішилися ними і потім з гордістю, не ховаючи очі, змогли передати наступним поколінням».
Головний архітектор району Оксана Ткачук також наголосила на тому, що фаховий підхід до облагородження пам’яток, історичних меморіальних поховань, а особливо архітектурної забудови обов’язковий. Проте вона наголосила, що її фахівці і надалі будуть працювати над архітектурними дослідженнями району.
Цікавими думками щодо історичного минулого Жовкви поділилися Михайло Кубай, Софія Каськун, Омелян Боровець.
Жовківська кава у стінах старовинного приміщення, в якому розмістилася «Цукерня», дозволила не лише відчути свій смак, а й надихнула присутніх на дружню співпрацю у справі збереження історико-культурного та архітектурного середовища Жовківщини.
Галина Фесюк,
головний спеціаліст відділу культури і туризму
Жовківської РДА

[current-page:title]
Зображення
Коментарі