Увага! Сайт не рекламує жодних кандидатів у президенти чи політичні партії.
Уся реклама приходить від сeрвісу контекстної реклами.

Мистецтво душі і філософія думки

Жовківщина – унікальний край. І треба бути дуже спостережливим аби не пропустити цікавих та особливих подій. Ще в XVII ст. Станіслав Жолкєвський за допомогою італійського архітектора Пауло де Дукаті Клименті (Павло Щасливий) заклав м. Жовква. Згодом в архітектуру нашого міста внесли свій вклад ще ряд італійців – Павло Римлянин, Амброзій Прихильний, а батальну картину «Битва під Віднем», намалював Мартіні Альтамонде. У 1655 році Теофілія Собєська звела ранньобароковий костел за моделлю італійського храму із м. Неаполь.
Щось надзвичайне притягує італійців у наш край, де ось уже п’ять років у с.Бишків на Жовківщині живе і працює італійський художник-інтелектуал, доктор філософії, в минулому актор і режисер, спортсмен Вітторіо Джіакомі, родом із Кассіно. Зрештою, кожна епоха залишає художників подібних Вікторіо, здатних поєднувати творчість з прагненням по-філософськи мислити, торкаючись серцем навколишнього світу.
ХХ століття – це час новітніх технологій, величезний прорив в автоматизації різних мистецьких процесів і виявлення резервного мислення, чого не кожен може осмислити, а тим більше збагнути. Проте, незалежно від нашого світосприйняття, хотіння зрозуміти чи не зрозуміти специфіку постмодерністичного світогляду автора, мистецький світ все ж буде розвиватися, і будуть виявлятися нескінчені можливості людства.
До таких людей, чиї ідеї та життєві принципи довгий час були недоступними українському мистецькому середовищу належить Вітторіо Джіакомі. А нещодавно художник із смт. Куликів Юрій Даниляк, мистецтвознавець Ярослава Попович, письменник Петро Гойда і я побували в гостях у художника. Мушу зацуважити, що завдяки Ярославі Попович я вперше запросила мистця до Львова на свій літературно-мистецький вечір у Кінопалац, де Вітторіо представ перед львівянами, членами асоціації як цікавий креативний художник. Згодом запропонувала львіському телебаченню розповісти про Вітторіо на 12 каналі, і ось ми в гостях у жудожника.
Відразу хочу зауважити: зовні будинок художника нічим не відрізняється від інших, а всередині – усі кімнати заповнені творінням рук автора, своєрідна мистецька галерея. До речі, придбаний будинок Джіакомі перелаштував на свій лад, за власним архітектурним проектом. Все тут створено зі смаком та зручностями.
На другому поверсі у робочому кабінеті художника стіни апліковані фотографіями, кубками світу за багаторічну творчу працю. Тут Вітторіо коментує відзнаки та нагороди розміщені на стінах, із задоволенням розповідає про свій життєвий шлях.
- Усі нагороди отримані за наполегливу працю – чи це в спорті, чи в кіно, чи в мистецтві. Але я все життя вчився. Спочатку, в університеті ім.Федеріко ІІ на архітектурному відділенні в Неаполі (1980-1982). У 2003 році захистив звання доктора філософії в Університеті Каззіно. Із 1968 року брав участь у виставках, серед яких понад сто персональних у різних експозиційних залах Риму, Парижу, Неаполя, Гренобля, Турина, Пампеї, Каззіно та в інших містах Європи, США.У 1980-84 рр. працював на телебаченні в Неаполі, у 1984 році двічі відзначений за кращу режисерську роботу.. Член Академії наук та мистецтва Абруццо, у 1970 році отримав золоту медаль «За заслуги».
Вітторіо довго не затримується біля стін, які мережать відзнаки. І це при тому, що він має звання Лицаря мистецтв, нагороджений Нобелівською премією, Лауреат сорока п’яти премій в галузі культури та мистецтв державного та міжнародного рівнів. Його твори зберігаються у публічних та приватних колекціях Риму, Неаполя, Лозанни, Парижу, Турина, Казінно. Художник спішить показати нам картини. У його творчому процесі знаходять місце різні композиційні прийоми. Реальні предмети побуту нерідко стають атрибутами твору – підрамниками, мольбертами, посудинами для фарби, пензлями.
Оглядаємо композиції, в яких – безкінечна філософська фантазія, глибокий зміст, а головне творчий характер автора, який поєднує вразливу тонку душу, доброту і значущість кожного елемента на картині. Складається враження, що готові композиції в якусь мить стануть розмовляти з глядачем, а серце, яке найчастіше зустрічається у роботах автора, оживе, вирветься з-під художнього вимислу - «колючого дроту» і зігріє своєю любов’ю і теплом.
Але на початку творчості митець захоплювався малярством та скульптурною пластикою, що переросло у створення чисельних декорацій для театральних та телевізійних спектаклів. Згодом креативне мислення Вітторіо розширило творчу територію. Так народився його фантастичний філософський мистецький світ поп-арту.
Особливе ставлення до України художник втілив через серію картин, які називає «Струни серця». І не потрібно бути великим філософом, щоб оцінити високу мистецьку вартість тематики українства, любов автора до держави і жінки українки, з якою пов’язав своє життя у зрілому віці.
Пані Галина – дружина і перекладач. Вона добре знає італійську мову. Але через брак знань в області мистецтва, не завжди могла виразити філософську думку митця. «Сьогодні я знаю, що креативна думка мого чоловіка змушує мене читати книги про мистецтво, щоб бува при перекладі не допуститися неточностей». - говорить пані Галина.
Свої композиційні твори Вітторіо Джіакомі вперше представив в Україні на моєму творчому вечорі «Я так люблю, тебе, народе мій» перед інтелігенцією Львова. Минув рік. Влітку 2011 року відбулася його перша персональна виставка в Україні, де багато творів ще й сьогодні виставлені у музеї сучасного мистецтва України в Києві. На цій виставці побували відомі митці України та світу.
«У мене немає сумніву, що в художньому світі Вітторіо Джакомі переважає мотив «нагальності». Художник висловлює критичну позицію стосовно обмежень чи образ, що їх щоденно зазнає людська свідомість «вимагати» та «законами «соціальних стандартів», - так виразився Діно Паскуалі про творчість митця.
Ми також відвідали художню майстерню мистця в центрі села Бишків, де колись знаходилася їдальня і де тепер всі стіни заповнені творчими композиціями, більшість з яких автор перевіз з Італії. Отже потрапивши за двері приміщення розумієш – ти не в казці. Така дивна реальність, до якої можна торкнутися, відчути її зміст, зрозуміти, перевтілена у мистецтво, яке створене із господарських матеріалів – губки різного кольору та конфігурації, куплені в сільських магазинах чи універмагах. Автор використовує також паперові серветки, куски різноманітних будівельних матеріалів, пластикові пляшки тощо.
Як сказав після ознайомлення із творчістю Вітторіо Джакомі художник Юрій Даниляк: «Мистецька вартість творця полягає у тому, що він оригінальний у своїй формі, в креативності, а його твори заставляють замислюватися про сутність дійсності та мистецтва». А Петро Гойда додав: «Мистецтво Вітторіо Джакомі звернене до загальних проблем буття: співвідношення земного і небесного, перемоги добра над злом, пріоритету духовного над матеріальним. Саме ці філософські роздуми окреслюють загалом ті теми, до яких звертається автор у своїй творчості».
Загалом, спілкування митців в оселі італійського художника показало, що творчі особистості – дуже шляхетні, багатогранні, культурні й високоосвічені, з цікавим і глибоким внутрішнім світом. Тому й зустріч відбулася – цікавою та оригінальною. Тут не було випадкових речей. Панувала повна гармонія та взаєморозуміння.
Галина ФЕСЮК, журналіст,
Президент БО творчих та активних жовківчан «Розточани»

Зображення
Зображення
Зображення
Зображення
Коментарі