Увага! Сайт не рекламує жодних кандидатів у президенти чи політичні партії.
Уся реклама приходить від сeрвісу контекстної реклами.

Семінар-нарада "Здійснення постійного нагляду за об’єктами культурної спадщини та прилеглими до них територій» в Жовкві

Сьогодні відділ культури і туризму Жовківської районної державної адміністрації провів у районному Народному домі м. Жовква семінар-нараду з охорони культурної спадщини «Здійснення постійного нагляду за об’єктами культурної спадщини та прилеглими до них територій». Семінар пройшов за участю заступника голови обласної державної адміністрації Юрія Підлісного, начальника відділу охорони культурної спадщини Львівської обласної державної адміністрації Андрія Левика, голови Жовківської районної державної адміністрація Богдана Юрдиги, голови районної ради Тадея Швая, начальника Жовківського районного відділу ГУДСНС України у Львівській області Ігоря Дороша, деканів-священиків єпархій різних конфесій, голів органів місцевого самоврядування та працівників культури району.

Відкриваючи семінар, керівник відділу культури і туризму Жовківської РДА Степан Кунинець зазначив, що працівники культури разом із відділом реалізують державну політику у сфері охорони культурної спадщини.

Про роботу відділу культури і туризму Жовківської РДА з питань охорони культурної спадщини та стан сьогоднішніх пам’яток і нововиявлених об’єктів доповіла головний спеціаліст відділу культури і туризму Жовківської РДА Г. Фесюк, вказавши на важливість співпраці з органами місцевого самоврядування та користувачами пам’яток.

Як зберегти надбану віками і не втратити історико-архітектурну спадщину м.Жовква розказав директор ДІАЗу у м.Жовква Володимир Герич. Він також показав відеоматеріал про культурне середовище міста.

У своєму виступі голова районної ради Тадей Швай звернув увагу на важливість відповідального ставлення до пам’яток місцевих жителів та користувачів, а також запевнив, що голови місцевих рад будуть всіляко сприяти, щоб культурне надбання народу на Жовківщині збереглося.

- На сході України йде війна, але вона незабаром припиниться, і нам потрібно буде показувати людям ті пам’ятки, які є на Жовківщині. Сподіваюся, що ми всі будемо і надалі співпрацювати і зберігати історико-архітектурну спадщину згідно чинного законодавства. А сьогоднішня нарада – це спільно створений майданчик для діалогу. – так сказав, виступаючи, голова Жовківської райдержадміністрації Богдан Юрдига.

Однією із проблемних ланок – збереження сакральної архітектури - є пожежна безпека пам’яток архітектури. Про сьогоднішню ситуацію з її стану розповів начальник Жовківського районного відділу ГУДСНС України у Львівській області Ігор Дорош, який є членом Робочої групи із збереження та охорони пам’яток у Жовківському районі.

З важливою і корисною інформацією про стан та захист пам’яток у Львівській області, державне фінансування розповів і показав на основі відеозвіту начальник відділу охорони культурної спадщини Львівської обласної державної адміністрації Андрій Левик. Він також, зазначив, що кожна людина повинна бути причетною до збереження історичної спадщини – в малому , а у великій справі – допомагати не знищувати культурні та історичні об’єкти.

Підсумовуючи та аналізуючи роботу в сфері охорони культурної спадщини Жовківської районної державної адміністрації заступник голови Львівської обласної адміністрації Юрій Підлісний подякував усім, хто причетний за збереження пам’яток та нагадав, що сьогоднішня важка ситуація в Україні навпаки повинна показати високу культуру та духовність кожного українця, а тим більше у збереженні пам’яток. «В часі війни Черчель підписав документ на виділення коштів для збереження культурних цінностей. На здивування підлеглих чому підтримує культуру, відповів: «Якщо ми не будемо зберігати культурну спадщину, то за що ми воюємо?» - такими словами завершив свій виступ Ю.Підлисний.

Перед учасниками наради-семінару виступили й представники релігійних громад - священики: голова місії сакрального мистецтва Сокальсько-Жовківської єпархії о.Ярослав Петруха, священик Крехівського монастиря о.Йосафат Коваль, ЧСВВ та декан Дублянського деканату, УГКЦ о.Ігор Боднар.

о.Ярослав Петруха розповів про роботу Єпархії у сфері охорони культурної спадщини та висловив надію на продовження активної співпраці з органами місцевої влади. А о.Йосафат Коваль вказав про поганий стан відрізку шляху Жовква-Крехів, що затрудняє приїзд туристів до Крехівського монастиря. Доречним і важливим став виступ о.Ігоря Боднара - декана Дублянського деканату, УГКЦ, який розповів про важкий стан пам’яток дерев’яної архітектури - церков сіл Стронятин та Костеїв.

Додаток:

ДОПОВІДЬ
про сферу охорони культурної спадщини у Жовківському районі
головного спеціаліста відділу культури і туризму Жовківської РДА
Галини Фесюк

На виконання Закону України «Про охорону культурної спадщини» ст. 3, ст..6 та ст.27 кожен з нас повинен забезпечувати дотримання вимог чинного Законодавства щодо збереження та утримання пам’яток, та вживати необхідних заходів щодо охорони пам’яток. З цього приводу Розпорядженням голови Жовківської райдержадміністрації повноваження управління у сфері охорони культурної спадщини покладені на відділ культури Жовківської РДА.
Станом на 1.04.2014 р. у Жовківському районі знаходиться 242 пам’ятки архітектури, в тому числі, 97 національного значення, 90 – місцевого, решта – нововиявлені об’єкти.
Пам’ятки архітектури, культури та мистецтва, що розташовані у м.Жовква, належать до Державного історико-архітектурного заповідника у м.Жовква.
У Жовківському районі збережено 17 пам’ятників скасування кріпосного права в Австро-угорській імперії. У 14 селах району збережено поховання Січових стрільців, у 4 селах – поховання періоду Першої світової війни, в тому числі у с.Липник – поховання австрійських і німецьких вояків. У 12 населених пунктах – поховання періоду Другої світової війни, інші поховання – у Раві Руській, Потеличі, Жовкві.
На цвинтарі у м.Жовква насипана могила, в якій захоронено 280 осіб, віднайдених у Жовківській церкві Різдва Христового у 2004 році. Поховання першочергово потрібно облаштувати та привести до належного вигляду.
З 1993 року на Жовківщині розпочато зведення символічних могил та відновлення поховань загиблим воїнам УОН-УПА. Відділ культури і туризму розпочав облік та фотографування цих об’єктів для відзначення їх історичної цінності. У Жовківському районі знаходиться 24 недіючих цвинтарів, серед яких історичні поховання, що потребують дослідження та облаштування.
Дві історичні споруди - будинки-палаци, що знаходяться у селах Гряда та Нова Скварява потребують масштабного ремонту.
З метою збереження пам’яток історії, культури, мистецтва та археології Жовківського району відділ культури і туризму розробив План заходів збереження пам’яток історії, культури, мистецтва та археології Жовківського району на 2014 р. та районну програму з питань розвитку туризму та охорони культурної спадщини на 2014 рік, затверджену на Сесії районної ради з бюджетом 16 тисяч гривень. Одним із пунктів є випуск каталогу об’єктів культурної спадщини району.
На виконання Доручення Голови Львівської обласної державної адміністрації у 2013 році була створена Робоча групи для перевірки утримання пам’яток сакрального мистецтва та дерев’яної архітектури у належному стані і про забезпечення паспортизації та інвентаризації об’єктів культурної спадщини, до складу якої ввійшли працівники Жовківської райдержадміністрації та Жовківського ДІАЗУ. В результаті перевірки проведено інструктажі з користувачами та вручено Рекомендаційні листи «Про охорону культурної спадщини», в яких йдеться про утримання пам’яток у належному стані, своєчасне проведення ремонту, захисту від пошкоджень. Складено 44 Акти перевірки обстежених об’єктів, в тому числі пам’яток національного та місцевого значення.
Ця перевірка показала повний стан збереження пам’яток та відношення до них місцевої громади, користувачів.
Відповідно на 1 липня 2014 року стан сакральних та архітектурних пам’яток у Жовківському районі наступний:
- перебудовано (знищено автентичний вигляд) об’єкти сакрального мистецтва та архітектури (церкви) у селах Нове Село, Боянець, Городжів, Ситихів, Віднів, Гребінці;
- проведено самовільні роботи на храмах сіл Гійче, Гребінці, Віднів, Боянець;
- виявлено об’єкти культурної спадщини – 55,
- складено 44 Анкети перевірки пам’яток сакральної архітектури;
- складено 12 облікових карток на пам’ятники та погруддя Тарасу Шевченка
- у 2013 році занесено в спадщину ЮНЕСКО два дерев’яні храми: святого Духа (1502 рік, с.Потелич), святої Трійці (1720 рік, м.Жовква);
- встановлено пам’ятник Тарасу Шевченку в с.Малехів, пам’ятник Тарасу Шевченко у с.мт.Куликів – оновлено.
За результатами перевірки відомо також, що не всі сакральні пам’ятки мають засоби пожежної і технічної безпеки, на що користувачам звернуто увагу.
Відповідно, відділ культури і туризму Жовківської РДА підготував і вручив інформаційні листи користувачам перевірених пам’яток та керівникам органів місцевого самоврядування про дотримання чинного законодавства «Про охорону культурної спадщини»; ст.3 «Державне управління у сфері ОКС»; ст.24, «Утримання та використання пам’яток»; ст.27, «Забезпечення заходів щодо охорони пам’яток»; ст.46, «Адміністративна відповідальність за порушення вимог Закону про ОКС»; ст.43, «Кримінальна відповідальність за незаконне проведення пошукових робіт на об’єкті археологічної спадщини, знищення, руйнування або пошкодження об’єктів культурної спадщини».
Протягом 2013- 2014 року у ЗМІ - офіційних сайтах Жовківської районної державної адміністрації, «Моя Жовківщина», районному часописі «Відродження» було надруковано 24 матеріали на тему збереження пам’яток культурної спадщини, в тому числі про проведену роботу в цій сфері та інформативні матеріали корисні для користувачів.
Станом на 1 липня 2014 р. ведеться підготовча робота з обстеження окремих пам’яток: палацового корпусу збереженого феодального маєтку і каплиці Чарковського-Голейовського, VXIII ст. у с.Гряда. Ох. номер №474-М. Навколо палацу у невеликому саду є досить потужні сліди валів, на яких росли дерева.
Крім палацу збережена палацова каплиця, що поблизу птахофабрики, громада хоче реставрувати. На даний час відділ культури склав історичну довідку та відновлює документацію на пам’ятки; ведеться консультативна робота з головою сільської ради с.Гряди.
У червні обстежено дерев’яну церкву Архистратига Михайла (1836 р) в с.Боянець. (Охоронний номер №2276-М). Складено акт обстеження, ведеться консультативна робота із збереження автентичності культурних та мистецьких цінностей у храмі.
Гострим виникає питання із розміщення реклами на пам’ятках національного значення, в межах зон охорони цих пам’яток, історичних ареалів населених місць, яке дозволяється за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони культурної спадщини. Ведеться інформаційна робота з населенням та консультативна робота з індивідуальними користувачами пам’яток.
Історико-культурна спадщина – це той пласт роботи, який повинен бути завжди пріоритетним, а тим більше, коли Жовківський район має найбільшу у Львівській області історико-архітектурну та культурну спадщину.

Зображення
Коментарі