Увага! Сайт не рекламує жодних кандидатів у президенти чи політичні партії.
Уся реклама приходить від сeрвісу контекстної реклами.

Декларації про доходи: чиновники зобов’язані оприлюднювати

У законодавстві про доступ до публічної інформації відбулися зміни. Відтепер декларації чиновників про доходи є обов’язковими для оприлюднення, а чиновники не мають права відмовляти журналістам у запиті.
Про те, як захищає журналістів Законодавство України «Про друковані засоби інформації» у випадку відмови у доступі до інформації, розповідали медіа-юристи Людмила Панкратова під час тренінгу «Ефективні інструменти доступу до інформації та захисту прав журналістів», що відбувся в рамках програми Громадської організації «Інститут розвитку регіональної преси» 10-12 серпня у Львові.
Декларація про доходи або оприлюднення заробітної плати чиновника у засобах масової інформації, завжди викликає суспільний інтерес. А чому б ні? Протягом сучасного державотворення маємо сотні прикладів, коли державні чиновники за декларацією живуть дуже бідно, у той час будують вілли, їздять на дорогих автівках, дітей навчають у закордонних вишах, які оплатити будь-яка людина не спроможна. Щоби не допустити деяких крадіїв-чиновників до наступної каденції, журналісти мають право висвітлювати подібного роду інформацію. Та як тільки з’являється матеріал, виникають і нові проблеми: дзвінки з погрозами у кращому випадку, в гіршому – дескридитація чи закриття видання.
Щоб захистити себе від «нападів» чиновників, потрібно користуватися інструментами Законодавства про доступ до публічної інформації, правильно складати інформаційні запити та оскаржувати відмову у доступі до інформації. – коментує медіа-юрист Людмила Панкратова.
Окрім цього, з 1 квітня 2014 року всі державні службовці України зобов’язані оприлюднити власні декларації про майно, доходи та витрати попереднього року (це регулює ст.12 Закону України «Про засади запобігання та протидії корупції»). А щодо журналістського запиту, тут діє Закон України «Про доступ до публічної інформації», розділ ІІ, ст..6 , п.6, в якій йдеться «Не належать до інформації з обмеженим доступом відомості, зазначені у декларації про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру, оформленої за формою і в порядку, що встановлені Законом України «Про засади запобігання і протидії корупції».
У випадку, коли декларація за запитом не надається, журналіст вправі подати до Суду. Особи, які порушують законодавство про доступ до публічної інформації несуть винні у вчиненні таких порушень і несуть відповідальність.
В рамках семінару учасники також розглядали приклади інформаційних запитів до чиновників, практикували складання запитів, мали можливість взяти участь у рольових іграх, що стосувалися протидії неправомірного втручання у законну діяльність журналістів, а також працювали у групах по виконанню завдань з розмежування фактів і оціночних суджень.
На триденному семінарі кожен присутній отримав ґрунтовні відповіді на всі запитання, що стосувалися чи виникали у конкретних ситуаціях з журналістами та висловив глибоку вдячність медіа-юристам Людмилі Панкратві та Людмилі Опришко за їх фаховість і розуміння, роз’яснення і підтримку у такій важливій сфері – журналістиці, яка сьогодні у час інформаційної війни виживає лище завдяки підтримці медіа-спілок та організацій.
Після семінару кожний учасник отримав свідоцтво за прослуханий курс та дуже важливі для роботи роздаткові матеріали «Ефективні інструменти доступу до інформації та захисту прав журналістів», що містять у собі ряд витягів із Законів, консультаційні матеріали та рекомендації, короткі витяги із рішень Європейського суду з прав людини.

Зображення
Зображення
Зображення
Зображення
Зображення
Коментарі