Увага! Сайт не рекламує жодних кандидатів у президенти чи політичні партії.
Уся реклама приходить від сeрвісу контекстної реклами.

Стан Народних домів на Жовківщині

Протягом минулого тижня Робоча група відділу культури і туризму Жовківської райдержадміністрації виїжджала на кущові наради з працівниками Народних домів для обговорення сьогоднішнього стану закладів культури, проведення заходів та роботи галузі культури на перспективу. Варто зазначити, що наради у вузькому колі, але із місцевими активними громадами та органами самоврядування, мають позитивну тенденцію до більш активного обговорення. Адже тут можна усім разом оглянути Народний дім, зініціювати нові форми проведення спільних заходів, а на перспективу об’єднатися навколо фестивалю чи будь-якої акції.

Таким чином, після проведених кущових нарад ми провели аналіз сучасного стану Народних домів на Жовківщині і визначили декілька аспектів, які головним чином впливають на розвиток культури загалом. Найголовніше – заклади культури потребують фінансування.
Отже, здебільшого Народні доми не мають привабливого вигляду ані зовні ані в середині приміщення, давно стоять без капітального ремонту, протікають дахи, не опалюються, багато з них потребують нового електричного та газового обладнання, тому взимку у них холодно, а значить продовжують знищуватися будівлі, також застаріла матеріально-технічна база, в тому числі вбрання сцени, музичні інструменти, костюми. Це приводить до низької відвідуваності молоді на вечорах молоді та відпочинку, а на масових заходах – місцевих жителів.
З іншого боку, не працює нормативно-правова база у сфері культури. Для прикладу, яким чином можна вводити нові платні форми роботи у Народному домі: навчальні курси, комп’ютерні послуги чи відкриття освітніх чи туристичних центрів?

Важливим аспектом, що стосується культмасової роботи, подекуди є низька відвідуваність місцевою громадою культурних і мистецьких заходів, в тому числі відзначення національних та державних свят. Зрозуміло, що потрібно активніше працювати й керівникам Народних домів над осучасненням програм, адже сучасний глядач хоче і гумору, і шоу, і розваг. Проте наші Жовківські традиції ніхто не повинен відміняти, навпаки, в контексті сценаріїв потрібно використовувати місцевий фольклор, танець чи гумор. Але дуже прикро, коли керівник Народного дому представляє добротний сценарій, запрошує професійний колектив, а місцевого глядача нема, або є декілька чоловік. Скажете, не йду, бо нема на що дивитися. І вчините не вірно. Тому що потрібно йти до Народного дому, а коли щось не так, вказати керівнику, щоб він на наступний раз зміг виконати ваш запит.
Ми хочемо підвищити роль і престижність професії працівника культури, але для цього маємо працювати всі разом: громада, партнери і держава. Бо як свідчить світовий досвід, розвиток і вдосконалення культури є однією з вирішальних умов суспільного й соціального прогресу.
На сучасному етапі України, яка хоче жити за європейськими цінностями, Народний дім - це розкішний культурний центр, де мешканець не тільки бере активну участь у заходах, а й допомагає його збереженню, відновленню та становленню. Народний дім повинен відповідати слову «народний». У багатьох країнах, закладом культури керує декілька чоловік, а решта – на добровільних засадах розвивають культурно-мистецьку творчість або виокремлюються у бізнес-шоу.

На Жовківщині сьогодні діє 71 Народний дім, 74 бібліотеки, 12 музейних закладів, 3 дитячі школи мистецтв, один кінотеатр, Народний музей ім. о.Маркіяна Шашкевича у с.Деревня. Протягом п’яти місяців цього року в районі відбулося більше як 100 культурно-мистецьких заходів, конференції, круглі столи, бібліотечні та художні виставки. Масово відбувалися Різдвяні та Великодні заходи, під час яких біля храмів можна було побачити феєричні виступи вертепів та пастирок, гаївки та маїки. І саме у цих заходах, в основному,брало участь місцеве населення, що є дуже важливо для збереження фольклору і традицій рідного краю.. Окрім цього у Народних домах широко відзначалися державні свята, в організації яких активну участь взяли працівники закладів культури, а це - відзначення річниці вибуху Чорнобильської АЕС, Дня Героїв, творчі вечори та урочисті академії до Дня Соборності України, відзначення річниць від дня народження Лесі Українки, Тараса Шевченка, митрополита Андрея Шептицького, письменника Леся Мартовича, Дня Матері, а також вшановували на горі Маківка 100-річчя бою, який забезпечив перемогу над російською армією та інші заходи.
Здавалося б, нічого складного нема: організувати концерт чи інший захід, адже над цим працюють фахівці – художні керівники закладів культури та методисти районного Народного дому. Але культурна галузь це не тільки масові заходи, тут є конкретні певні проблеми про як я вже писала вище, пов’язані з капітальним ремонтом та технічним забезпеченням. Так, у Народних домах сіл Нова Кам’янка, Забір’я, Стронятин, Клебани, Пирятин, Кунин, Помлинів терміново потрібно перекривати дах, капітальний ремонт приміщень культурних закладів потрібно провести у смт.Магерів, селах Пили і Туринка, Голокам’янка, Дубрівка. Ремонт фасаду потребують Народні доми сіл Старе Село, Липник, В’язова, Ситихів, Сулимів, Нова Скварява, Крехів, Равське. А Народні доми сіл Пили, Гійче, Замочок, Лавриків, Звертів, Боянець потребують реконструкцій котелень. І це далеко не повний перелік того, що варто в першу чергу зробити.

Сьогодні хочу звернутися до місцевих громад, яких це стосується. Чи знаєте, в яких приміщеннях відбувалися і відбуваються культурні події, вечори молоді та концерти? Чи бачите в якому стані Народний дім у вашому населеному пункті? Більше того, чи розумієте, що заклади культури відвідує ваша молодь і діти, які приходять у бібліотеку, беруть участь у концертах, відвідують вечори молоді. А ви, шановні батьки, відвідуєте разом із своїми дітьми масові заходи? Думаю, не завжди. Тому що в цьому Храмі Культури є проблеми, є багато проблем, але місцеве населення не поспішає допомогти зберегти «народний» дім, який часто-густо збудований ще прадідами, що зводили його усім селом. Зрештою, якщо працівники закладу культури не працюють ефективно, тоді жителі теж повинні на це вказувати, вчасно реагувати, щоб можна було щось разом змінити. Бо якщо ми віддамо на поталу культурний розвиток, у майбутньому отримаємо заплату – знищення душі народу. Отож закликаю усіх разом зберегти наш духовний і культурний дім у цей важкий для України час.

Якби Верховна Рада України прийняла законодавчі акти щодо створення сприятливих умов для залучення інвестицій у сферу культури та пільгового оподаткування меценатської, благодійної діяльності різних зацікавлених суб’єктів, тоді це б стимулювало залучення позабюджетних надходжень у зазначену сферу. Наразі це питання відкрите. Тому маємо самоорганізовуватись на місцях. Адже незабаром нас очікує реформа, яка передбачає суттєву зміни напрямку роботи і в галузі культури. І це стосується самостійного розвитку громади, а значить як собі постелиш, так і виспишся. Нашим прямим обов’язком є зберегти культуру. Зрештою, державне управління у сфері культури буде здійснюватися успішно лише в тому разі, якщо йому на допомогу прийде громадянське суспільство. Тоді легше буде трансформувати їх вимоги в державну політику і закони, а потім їх реалізувати. Цей механізм взаємодії поширюється на широку участь суспільства у формуванні державної політики, а головне на місцеві громади.
Відділ культури і туризму Жовківської районної деревної адміністрації пропонує вже сьогодні активізувати роботу між працівниками закладів культури, соціальними та громадськими інституціями, бізнесовими структурами та місцевим населенням, щоб зберегти матеріально-технічну базу, історико-культурну спадщину та реалізовувати нові культурні проекти та ідеї.

Наразі, завдяки реалізації соціально-культурних проектів, ведеться капітальний ремонт шатрового даху приміщення Народного дому в с. Кам’яна Гора та капітальний ремонт з впровадженням енергозберігаючих технологій Народного дому с. Нове Село, а в Дублянській дитячій школа мистецтв та в Народномі домі с.Купичволя ведеться реконструкція. Планується також заміна вікон на металопластикові у Народному домі с.Бишків та реконструкція шатрового даху із посиленням дерев’яних конструкцій і перекриття Народного дому с.Сопошин.
Останнім часом роль культури зростає у суспільно-політичному житті. Про це засвідчує високий інтерес населення до заходів, які вшановують пам''ять Героїв Небесної Сотні та тих, що загинули у військових діях на Сході України. Окрім цього часто проводяться заходи на підтримку українських військових, як також на місцях їх дислокацій, де ведуться бойові дії. І саме тут з’являються справжні можливості для реалізації духовного та культурного потенціалу. Тому, сподіваємось, що державна політики буде все ж таки цілеспрямовано розвиватися не лише у напрямку економіки, а й у культурно-мистецьких процесах.
.

Галина ФЕСЮК
в.о.керівника відділу укльтури і туризму Жовківської РДА

Зображення
Коментарі