Увага! Сайт не рекламує жодних кандидатів у президенти чи політичні партії.
Уся реклама приходить від сeрвісу контекстної реклами.

Традиції: Обливаний понеділок в Україні.

Сьогодні, 9 квітня, в Україні у другий день свят - в понеділок вшановують традицію - Обливаний понеділок (поливаний, волочильний) – народна традиція, яка символізує очищення. Обливаний понеділок відзначають наступного дня після Пасхи. Він відкриває Світлий (або Великодній) тиждень, де кожен день ще із слов'янських часів мав свою назву: понеділок – обливаний, вівторок – купалища, середа – хороводниця, Навський четвер, п’ятниця – прощена, субота – хороводниці, неділя – поминальна.

На Жовківщині хлопці набирали повні відра чистої води і ватагою йшли обливати дівчат, котрі ще не заміжні. Вважалося, чим більше хлопців облиє дівчину, тим вона швидше вийде заміж, зрештою. Але кожна дівчина повинна дати хлопцям відкупне - крашанку або писанку, зроблені власноруч.

Отже в давнину в Обливаний понеділок обливали переважно незаміжніх дівчат – це робили їхні суджені, як прояв своєї симпатії і прихованої любові. Залишитися дівчині сухою в Обливаний понеділок вважалося ганьбою. Якщо ж дівчина приходила додому геть мокрою – батьки раділи, адже з'являлася надія на весілля, а значить, треба було вже готувати придане. Часом дівчата відкуповувалися від хлопців писанками, щоб ті їх не обливали.  Облити водою жінку означало "очистити її", а незаміжню дівчину – "наділити ще більшою красою і здоров'ям". Цілком прийнятним було обливати всіх без винятку перехожих. У деяких регіонах обливання тривало три дні: у перший день хлопці обливають дівчат, у другій – навпаки, на третій – разом. Обливали водою і худобу, птицю, бджіл з вуликами, пастухів і коней перед початком польових робіт.

У деяких регіонах існує звичай, що діти йдуть до хрещених батьків, а ті готують для них подарунки. В інших регіонах все відбувається навпаки: хресні відвідують своїх хрещеників і приносять їм гостинці.

В цілому Обливаний понеділок в різних містах святкують по-своєму (і все-таки переважно у західних областях). З часом ця традиція стала однією із найулюбленіших серед молоді. Біля водойм часом розгортаються справжні баталії. І незважаючи на те, що цей день не завжди буває теплим, під воду потрапляють як самі бешкетники, так і випадкові перехожі (в цьому і веселощі). Традиційно склалося, що найбільше люблять відзначати Обливаний понеділок львів'яни.

Ось і сьогодні на площі Ринок з 12:00 до 15:00 буде проходити "поливання". Електротранспорт на площі не буде курсувати, а за самим процесом стежитимуть правоохоронці. У святі зможуть взяти участь усі охочі львів'яни та гості міста, воду можна буде черпати із спеціально змонтованих установок.

Зазвичай при таких дійствах використовується до 20 кубічних метрів питної води.

 

Зображення
Зображення
Зображення
Зображення
Коментарі