Увага! Сайт не рекламує жодних кандидатів у президенти чи політичні партії.
Уся реклама приходить від сeрвісу контекстної реклами.

Уроки історії: Чим сьогодні для України є невеличкий шматочок з історії ЗУНР?

Уроки. Історії. Шановні українці!

День проголошення ЗУНР — знаменний для кожного свідомого українця і патріота, 1 листопада 1918 року постала Західноукраїнська Народна Республіка. Українці в Галичині перебрали владу в свої руки і на львівській ратуші замайорів синьо-жовтий прапор.

Вшановуючи 100-у річницю Західної Української Народної Республіки (ЗУНР), хочу побажати кожному з нас не втрачати духу українськості, духовної єдності, завжди відстоювати державність України, бути високоінтелегентною людиною у своїх справах і діяннях, з волею думки і слова.

І що є дуже важливим для сьогодення, поставити собі запитання:

- Чим сьогодні для України є невеличкий шматочок з історії ЗУНР?

- Причини виникнення і поразки ЗУНР.

Пригадуючи історичні події, коли в ніч з 31 жовтня на 1 листопада 1918 року стрілецькі частини, очолювані полковником Дмитром Вітовським, зайняли всі найважливіші урядові установи у Львові (крім залізничного вокзалу, що стало однією з помилок і причиною втрати Львова), у Західній частині України загорілась ватра непокори і розуміння у потребі своєї держави. Цю акцію готувала найкраща громадсько-політична та соціально-культурна інтелігенція, до якої, звичайно, готувалися, як документально, так політично.

Тому напередодні, 19 жовтня Українська Народна Рада проголосила Західноукраїнську Республіку і обрала Президентом Євгена Петрушкевича. Це викликало занепокоєння у всіх політичних опонентів, в тому числі, сусідніх держав. Як реакція, 28 жовтня у Кракові посли Райхсрату створили Польську ліквідаційну комісію, яка 31 жовтня мала перебрати владу над Галичиною від австрійського намісника і включити іі до складу Польщі.

Зважаючи на такі події, УНРада поставила перед австрійським урядом питання про передачу їй всієї повноти влади у Галичині та Буковині. Проте австрійський намісник Галичини генерал Карл фон Гуйн відповів категоричною відмовою делегації, до складу якої входили: Кость Левицький, Іван Кивелюк, о. Олександр Стефанович, Сидір Голубович, Лонгин Цегельський, Степан Баран. Тоді на вечірньому засіданні УГВК (Українського Генерального Військового Комісаріату) 31 жовтня 1918 р. було вирішено взяти владу у Львові збройним шляхом.

В рамках наступних подій Західно-Українська Народна Республіка протрималася рівно рік.

Оглядаючись на уроки історії, хотіла б зауважити, що боротьба за незалежність Західної України велась в умовах жорстокої громадянської війни 1918-1920 рр. і закінчилась поразкою. Першими ворогами української незалежності були Росія і Польща. Внутрішніми причинами, що призвели до поразки, була відсутність єдності в лавах національно-визвольних сил.

Не було єдності в поглядах на державний, політичний і соціально-економічний лад України. Національно-визвольний рух, соціальний рух (рух борців за соціальну справедливість, який породжував соціалізм), і рух за демократію, який є рухом за особисту гідність, так і не об'єднались у цей час для досягнення спільної мети - побудови своєї національної держави.

Дійсно, на час повалення самодержавства в 1917 р. в Україні вже існували певні концепції її самостійності. І, мабуть, суть була не в тому, самостійна, чи федералістична буде нова держава - Україна. Це могло вирішитись у залежності від тактичних ситуацій. Насправді ж, точилася боротьба навколо питань, мабуть, більше філософських, моральних. Ще з часів М. Драгоманова і з брошури М. Міхновського поступово ставали зрозумілими форми влади і тип держави України. Але складнішими були напрямок і вибір форм боротьби за державність. Українська інтелігенція, у більшості своїй мистецька, літературна, наукова, і в політиці мислила категоріями високої моралі. Тому для неї було дуже важливим питання, відповіді на яке вона не знаходила: якою мірою можна вийти за межі гуманізму для того, щоб добитись перемоги у боротьбі за владу.

І поки була знайдена відповідь, то було вже запізно, бо життя змусило вдатися до найжорстокіших кроків і все потонуло у кривавому вирі громадянської війни.

Робімо висновки з історії України у час, коли у державі йде війна на Сході України..


 

Зображення
Коментарі