Увага! Сайт не рекламує жодних кандидатів у президенти чи політичні партії.
Уся реклама приходить від сeрвісу контекстної реклами.

Г.Фесюк: "Міжнародна практика професійної підготовки екскурсоводів та гідів

Г.Фесюк: "Міжнародна практика професійної підготовки екскурсоводів та гідів".

Виступ спікера на семінарі. Киів.6-7.12.2018 рік

Вивчаючи досвід зарубіжних країн з підготовки екскурсоводів та гідів, що в першу чергу виконують виховну і пізнавально-відпочинкову функцію, я взяла за приклад Словенію, Литву та Англію.
На жаль в Україні немає певного стандарту якості з надання екскурсійних послуг, тому я б запропонувала б модель Великобританії.
Звичайно, кожна із цих країн має свою інфраструктуру, туристичні атракції, бізнес, специфіку розташування, які створювалися роками. Але підготовкою фахівців у туристичній галузі не лише займаються зі школи, її впроваджують у різні галузі економіки через практичні заняття.
Наприклад у Німеччині, учень закінчує 9 класів і може навчатися професії в галузі туризму в коледжах з впровадженням практики, в Австрії та Швейцарії після 12-13 класів молода людина робить свій вибір у сфері туризму і йде вчитися у професійну академію, наприклад на спеціаліста із страхування, менеджменту туризму, або вчиться у вищій школі на спеціаліста з управління в галузі туризму.
Словенія – маленька країна, але життя тут складно назвати дорогим або дешевим. Ціни цілком відповідають зарплатам, податки перебувають на європейському рівні. Освіта в Словенії не користується величезним попитом, хоча в цій країні існують школи з вивченням різних мов. Вищу освіту в Словенії отримують лише громадяни цієї країни. У Словенію рідко приїжджають іноземці з метою отримання ступеня магістра або стажування.. Але, незважаючи на свою площу, вона відрізняється завидною економічною і політичною стабільністю.
У Словенії є державні і приватні вищі навчальні заклади, які пропонують різноманітні програми з підготовки фахівців в галузі туризму, зокрема, Університет Марібора і Приморський університет. Туризм у Словеніє є дуже популярним, оскільки дана галузь визначає економіку країни. Відповідно, в місцевих вузах існує багато освітніх програм, причому фахівців в процесі навчання орієнтують не тільки на Словенію, а й на сусідні країни Європи. Велика увага в навчальному процесі приділяється практиці в словенських туристичних компаніях, лекції читають практикуючі фахівці, що мають багатий досвід роботи в туріндустрії ,
Найбільш затребуваними спеціальностями в Словенії вважаються:
• Інструктор з гірських лиж.
• Керівник готелю або готельного комплексу.
• Менеджери ресторанного бізнесу.
• Екскурсоводи.

З 2004 року Міністерство економічного розвитку і технологій у Словенії стало велику увагу приділяти галузі туризму і тому ця галузь почала розвиватися у напрямку інвестицій в готельну інфраструктуру. До кінця 2015 року профільне міністерство спільно з партнерами профінансувало 135 проектів вартістю 168 мільйонів євро. Загальна вартість цих проектів становила 657 мільйонів євро.
Але щоб стати екскурсоводом чи гідом обов’язково потрібний диплом ВИШу, де навчають на програмах туризму, хоч саме навчання буде ширшим. Окрім проведення екскурсій студенти отримують ще багато навичок та знань в галузі туризму. Програми бакалавріату в галузі туризму є такі: туризм, менеджмент туристичних маршрутів, культурний туризм.

Також важливими позитивними чинниками підйому туристичної галузі стали незалежність СТО (Словенської туристичної організації)

Фахівці отримують ліцензії.
Великим попитом користуються фахівці в області туризму (інструктори, гіди). Їх заробітна плата в «сезон» може досягати 5-7 тисяч євро. Керівники отримують в межах 4 тисяч євро. Цікавим фактом є те, що депутати в Словенії отримують не дуже високу зарплату за європейськими мірками. У середньому оклад депутата дорівнює 3500 євро. Максимальна заробітна плата – 4600 євро.
Популярні екскурсії в Словенії
Одноденна екскурсія до Венеції буде коштувати близько 100 EUR, одноденна екскурсія в італійське місто Трієст - 60 EUR, Постойна-Липиця (відвідування найбільшої печери цього регіону довжиною понад 20 км, огляд кінного заводу та виступи наїзників) - в районі 80 EUR включаючи обід, озеро Блед і Любляна - 80 EUR включаючи обід, рибний пікнік - 30 EUR, рафтінг - близько 60 EUR.
Екскурсійна діяльність в Литві регулюється певними нормативними актами, тому що держава приділяє увагу розвитку туризму. Закон про туризм у Литві не дозволяє проводити екскурсії без ліцензії. Щоб отримати ліцензію потрібно пройти навчання за програмами, в яких включений спеціальний курс з архітектури, історії, мистецтва міст Литви, а також навчання з методики та правил проведення екскурсій. Окрім цього, екскурсовод повинен знати маршрути міського транспорту, володіти вмінням надання першої медичної допомоги, знати схему дій у випадку надзвичайних ситуацій, правила переходу на автошляхах та поведінку в транспорті тощо. Подібні закони діють у Латвії. Для прикладу, екскурсовод, що проводив нам екскурсію по Ризі, спочатку провів нам інструктаж, як переходити вулиці, де знаходяться пункти з купівлі продажу ай фонових карточок.
У Вільнюсі діє чотири організації, що займаються підготовкою гідів та екскурсоводів, які вже мають вищу освіту, знають бодай одну іноземну мову, що дає право отримати ліцензію після випускних екзаменів.
В Англії туризмом на місцях займаються органи виконавчої влади, які регулюють екскурсійну діяльність законодавчими документами багатогалузевого міністерства. Численними освітніми закладами розвивається навчання менеджменту з галузі туризму в Англії, зокрема у Ліверпулі та Корнуолі. Наприклад підготовка екскурсовода відбувається за програмою, що виконує два рівні і видає Сертифікати.
Перший рівень програми, який викладається 30 тижнів, готує екскурсоводів кваліфікації третього щабля – усний коментар та переклад для гідів. Тобто в цьому блоці вчать тих слухачів, які бажають отримати міжнародну кваліфікацію, та проводити пішохідні екскурсії визначними місцями. Абітурієнтів ретельно підбирають за конкурсними вимогами, котрі є комунікабельними, мають досвід роботи з групами. Після закінчення курсу екскурсоводи можуть супроводжувати групи туристів і проводити екскурсії маршрутами Корнуола і Ліверпуля.
Блок другого рівня четвертого кваліфікаційного щабля готує екскурсоводів із Синім значком. Щоб стати абітурієнтом, потрібно мати приємну зовнішність, знання про Корнуол і Західне графство, та Ліверпуль, а після закінчення навчання бажання працювати в секторі туристичних агенцій. Вітаються також знання потреб екскурсантів та другої мови, наприклад, французької чи німецької. Навчання проходить 36 тижнів. Зарахування відбуваються за співбесідою.. Особливу увагу в навчанні приділяється методиці проведення екскурсій. Після випускних екзаменів видається посвідчення.
Цікаво, що у сфері подорожей і туризму Корнуолл коледж має шість програм:
• АВТА: сертифікат турагента;
• системи бронювання Галілео і Сабр;
• авіатарифи і квитки Люфтґанза;
• національна професійна кваліфікація другого щабля - обслуговування подорожей;
• національна професійна кваліфікація третього щабля - обслуговування подорожей;
• національний диплом ВТЕС у сфері подорожей і туризму. Сертифікат АВТА першого рівня, що видається турагентам.

Слухачі набувають широкий спектр умінь і вивчають введення в туріндустрію, екскурсійну діяльність, організацію транспортних перевезень, світову географію подорожей і географію подорожей Великобританією, розміщення у готелях, обмін валют, турпакети "усе включено", прокат автомобілів і страхування подорожей. Вони слухають лекції й одержують пакет навчальних матеріалів для самоосвіти. Неофіційна перевірка знань за допомогою вправ і тестів проводиться протягом усього процесу навчання, який завершується екзаменом. Ті, хто успішно склав екзамен можуть працевлаштуватися або продовжити навчання за суміжними дисциплінами, наприклад "Просунутий рівень АВТА" чи перший рівень "Авіатарифи і квитки".

Навчальна програма "Національний диплом ВТЕС у сфері подорожей і туризму" призначена для всіх, хто бажає зробити кар'єру й одержати вищу освіту. Вступникові має бути не менше 16 років; він мусить мати чотири сертифікати про загальну шкільну освіту не нижче рівня С, в тому числі англійську мову. Цей курс передбачає дворічне навчання: по 15 годин занять на тиждень протягом 36 тижнів щороку.

Навчальний план охоплює такі дисципліни: географія подорожей, довкілля подорожей, обслуговування подорожей, право, фінанси, мови і бізнес-навички.

Передбачаються поїздки по країні і за рубіж, оплата за рахунок студентів, яким надається можливість за додаткову плату одержати додаткові туристські кваліфікації, наприклад, кваліфікацію компанії з прокату машин Аvis чи міжнародну кваліфікацію створення авіатарифів і квитків.

Щороку передбачено професійне чотиритижневе стажування в індустрії туризму і подорожей, а також тиждень практики тур агентами самого коледжу, які працюють повний день. Оцінювання здійснюється на практичних заняттях, за підсумками виконання проектів, домашніх завдань, презентацій і вивчення типових ситуацій. Студенти, які виконали програму, можуть продовжити вищу освіту й одержати національний диплом про вищу освіту чи ступінь, або приступити до професійної діяльності в тур агенціях, паромних компаніях, авіалініях, в індустрії розваг. Випускники можуть працевлаштуватися в іноземних компаніях-туроператорах, інформаційних туристських центрах і навіть в галузі збереження культурної спадщини.

Інші умови навчання пропонує Борнмутський університет, який визнано британським урядом як такий, що має високу кваліфікацію в сфері готельного і туристського менеджменту, в тому числі екскурсійна діяльність.

Бормут - сучасний університет, що пропонує навчальні програми з різних дисциплін і має у своєму складі сім академічних шкіл. За час навчання студенти набувають "реального досвіду реального туристського світу", розвиваючи інтелектуальні, практичні і професійні навички, які високо цінують роботодавці. Здатність вирішити проблему й уміння приймати рішення, підприємницький хист, комунікабельність, корпоративність і вміння працювати в команді, знання комп'ютерної техніки, основ бізнесу є необхідними для досягнення успіху в житті. Ця комбінація якостей, які прищеплюються випускникам Борнмута, має великий попит на ринку вакансій, що підтверджується провідним місцем університету серед ВНЗ Великобританії, чиї дипломовані фахівці працевлаштовуються протягом перших шести місяців після закінчення навчання.

Наймаючи на роботу випускників ВНЗ, роботодавці висувають до них найвищі вимоги і готові запропонувати більш високу заробітну плату тим, хто має ступінь.

Згідно з дослідженнями, проведеними Британською асоціацією агенцій, які працевлаштовують випускників вузів і представляють близько половини всіх найбільших роботодавців Великобританії, стартова заробітна плата випускника збільшується швидше ніж вартість життя. Ця ж асоціація визначає ті навички, якими мають володіти молоді фахівці.

Борнмут має зв'язки з університетами багатьох європейських країн, що забезпечує його студентам можливість продовжувати навчання в іншій країні або працювати за типом "сендвіч". Університет приймає студентів, своїх партнерів, із країн-членів ЄС. Це також є внеском університету в розвиток міжнародної професійної компетенції в сфері екскурсійного туризму.

Важливою ознакою Борнмутського університету є надання через Лондонський інститут міста і гільдій (the City Guilds of London Institute ) академічних нагород за набуття професійного екскурсійного та інших досвідів в результаті виконання високоякісного і професійно орієнтованого проекту.

Велика увага підготовці фахівців екскурсійного туризму приділяється в Північній Ірландії. В найближчі 10 років в цій країні очікується зростання кількості туристів, що змушує тільки в одному Дубліні подвоїти кількість готелів, розширити підготовку кваліфікованих кадрів для обслуговування прибулих.

Коледж у Дубліні - один з найбільш відомих навчальних закладів Ірландії в готельній сфері. Взявши за основу швейцарсько-американську модель навчальної програми (в якій поєднані принципи швейцарської гостинності і американського менеджменту), коледж та його партнер університет у Флориді розробили 2-річний курс з менеджменту, освоївши який можна починати професійну кар'єру у місцевих готелях, екскурсійну діяльність або продовжити навчання в університеті..

На окрему увагу заслуговує ірландська школа - вища готельна школа менеджменту. Тут навчаються за такими програмами: комерційною, міжнародного готельного менеджменту, курсу бізнесу в міжнародному готельному менеджменті, екскурсійна діяльність. Навчальний процес організовано тут інакше, ніж в інших школах: перший рік присвячено теорії, другий рік, в тому числі літо, відведено для практики, що фінансується, потім знову рік теорії, а після останнього семестру на четвертому році навчання ще 11 місяців практики. Вартість навчання на ірландських програмах порівняно зі Швейцарією або Францією набагато дешевша: рік занять з проживанням та харчуванням коштує студентові 10 тис. ірландських фунтів.

Своєрідним еталоном у сфері менеджменту гостинності і туризму вважається швейцарська освіта. У маленькій Швейцарії функціонують десятки шкіл готельного і туристського менеджменту.

Всі вони приватні. Дозвіл уряду на відкриття школи не потрібен. Теоретично, щоб працювати, школі не потрібна спеціальна акредитація: власник визначає програму, рівень і якість викладання. На практиці ж школі просто необхідно мати визнання і надійну репутацію.

У Швейцарії асоціації туризму і готельної справи часто відкривають професійні школи, хоча чимало нових шкіл з традиціями та історією користується великою повагою, мають високий рейтинг. Для кожної школи життєво необхідно, щоб її дипломи одержали підтвердження солідних організацій, з цією метою проходять акредитацію. Федеральна чи кантональна державна комісія з освіти, а також державний чи приватний університет можуть перевірити й акредитувати школу.
Більшість керівників вищого рівня - топ-менеджерів, - які працюють у туристичній екскурсійній індустрії світу, - випускники швейцарських шкіл.

Французька методика підготовки фахівців туризму і гостинності

Провідна роль у реалізації французької методики належить найбільшій французькій транснаціональній туристсько-готельній корпорації АССОК і кільком іншим туристським системам і готельним мережам, що підтримують різноманітні школи й освітні структури, зокрема екскурсійного туризму та готельного бізнесу.

АССОК - це міжнародна група, яка представлена в 140 країнах і яка має 125 000 співробітників. Ця група вважається європейським лідером

Зображення
Теґи
Коментарі