Увага! Сайт не рекламує жодних кандидатів у президенти чи політичні партії.
Уся реклама приходить від сeрвісу контекстної реклами.

Перша зустріч депортованих українців за 70 років на Самбірщині

Ось проминули Різдвяні свята, за спиною залишилося багато ювілейних дат та державних свят,  до яких долучалися й жителі селища Дубляни Самбірського району, Львівська область.

Як написав Ярослав Данило на своїй сторінці у Фейсбуці: "Якось так сталося, що вперше(!) за останніх майже 70 років зібралися разом значна частина тих жителів нашого селища, чиї родини упродовж 1945-1951 років були у різний спосіб, здебільшого, брутально, насильно, з наругою, депортовані з місць, де споконвіків жили їхні предки − Надсяння, Лемківщини, Західної Бойківщини, на територію СРСР та оселилися в Дублянах. Зібралися разом, щоб поколядувати і згадати минуле…
Хоч з такої причини зібралися вперше, але якось усе вдалося по-доброму, по-родинному... І сподіваємося, що від року до року та Дублянська Родина буде тільки збільшуватися... З Божою поміччю і Божим благословінням!"

На таку зустріч прийшли й священики. Вони відслужили молебень і благословили зібрання, зокрема,  о. Тарас Бунь, парох Церкви Богоявлення Господнього ,УГКЦ та о. Михайло Яремкович, парох церкви Святої Рівноапостольної княгині Ольги, УПЦ.


Найактивніші, серед яких Богдан Старухуа, Марія Кушнір (Оприск), Люба Проць та інші, перейнялися цікавою ідеєю - організувати вечір зустрічі зі спогадами, колядою та гарними життєвими розмовами, одразу відгукнулися і долучилися до організації.

Вечір був незвичайним. Жителі обмінювалися думками, колядували, згадували тяжкі і добрі часи, обговорювали майбутнє України, загалом, тихо і спокійно, як це було у минулі давні роки, робили їхні предки, спілкувалися. А на додаток, ще й відпочили , співали разом колядки, та слухали виступи голосистих дублянців.

Для довідки.

Варто зазначити, що перша письмова згадка про смт.Дубляни датується 12 грудня 1432 рік, відтоді як  в місто Ланцуті (нині Польща) польський король Володислав Ягайло затвердив грамоту про дарування й продаж Самбірському старості Петру Одровонжу 8 ланів поля та солтиства у селі Дубляни.

Аж до 1772 року було воно не рядовим селом, а центром ключа, тому мало на своєму терені двір, де знаходилася адміністрація, що збирала повинності з усіх навколишніх сіл, які належали до Дублінського ключа.

В наслідок першого поділу Польщі, який було підписано 5 серпня 1772 року, село відійшло до Австрійської імперії і стало камеральним, тобто належним до державної скарбниці (камери). Адміністративний поділ було змінено і воно належало тепер до Самбірської округи (циркулу) та до Луцького домініуму (село Лука — центр домініуму, за 8 км на схід від Дублян), а вже за новим поділом 1856 року воно стало належати до Львівського воєводства та до Самбірського повіту, хоч суд і уряд податковий продовжував знаходитися у Луці.

1895 року в результаті неврожаю в селищі померло від голоду 40 сімей. Ще страшніший голод чекав жителів села в 1902 році, коли внаслідок дощів врожай загинув на полях. торичного минулого Дублян відомо про два страшні голоди 1895 і 1902 рр., від яких померли сотні жителів села. 31 травня 1911 р. в селі сталася велика пожежа, внаслідок якої вигоріла частина Дублян. Вогнем було знищено 283 будівель, в тому числі на церковному подвір’ї плебанію і дзвіницю. За народними переказами під час пожежі всі жителі села почали ревно молитися і вогонь почав поступово згасати, зупинившись біля самої церкви. Нині цю частину села називають Погорілиськом.

У 19341939 рр. було центром ґміни Дубляни Самбірського повіту Львівського воєводства.

У 19401941 та 19441959 рр. було центром Дублянського району Дрогобицької області, а в 1941 році селище окуповане німецькими військами. Навесні 1944 року гітлерівці привезли 20 заручників, які були зв'язані по 5 чоловік колючим дротом, і розстріляли їх у центрі села. У 1963 році на цьому місці було встановлено обеліск.

Споконвіків у селі жили лемки, бойки, надсянівці. На протязі 1945-1951 років вони були у різний спосіб, здебільшого брутально, насильно, з наругою, депортовані з місць, де споконвіків жили їхні предки, на територію СРСР.

У радянські часи до села приєднана колишня німецька колонія Кранцберґ (нім. Kranzberg) — тепер це південна частина селища (на правову березі річечки Прут).

Сьогодні в Дублянах проживає 2 100 тисячі жителів на території 26 кв.м.

В різний час (1945-1951) в Дубляни прибули мешканці сіл:
−−− Тисова, Копасна, Трійця, Лодинка, Купна, Холовичі, Грозьова, Крачкова, Риботичі, Вільшаниця (Надсяння);
−−− Босько, Мимон, Прилуки, Костарівці, Одрехова, Гічвиця, Рябе, Суковате, Березниця Вижня, Ожинна, Баниця, Радошиці (Лемківщина);
−−− Коростенко (Західна Бойківщина)

Зображення
Зображення
Зображення
Зображення
Коментарі