Увага! Сайт не рекламує жодних кандидатів у президенти чи політичні партії.
Уся реклама приходить від сeрвісу контекстної реклами.

На Жовківщині - інциндент: депутат призупинив окроплення полів невідомими препаратами у спеку

Вчора, 2 червня, в обідню пору при температурі 20 градусів вище нуля, депутат районної ради Ігор Муравський натрапив на виконання робіт на сільськогосподарських полях, зокрема окроплення пестицидами засадженої землі. 

Ці роботи велися поблизу міста Жовкви, на землях Сопошинської сільської ради.

З відео, яке депутат районної ради Ігор Муравський демонструє на сторінці "Жовква - моє місто", що на Фесйбуці, добре видно, що працівники працюють без жодних елементів захисту, не можуть пояснити чим окроплюють, натомість, на зауваження депутата припинили всі роботи й роз'їхалися.

Як зазначив Ігор Муравський, на території району відслідковується падіж птахів та бджіл.

Не зрозумілим є два питання:

- чому працівники не можуть пояснити чим вони окроплюють поля

- чому ніхто із контролюючих органів не приїхав

 

Розясненя:.

Загалом, сьогодні, у сільському господарстві — бум.. Фермери, і не тільки фермери, а одноосібні господарники, щоб не виполювати бур'ян, бо нема кому це робити, тому вживають усі необхідні заходи, які б допомогли отримати щедрий урожай. Одні з них – це використання пестицидів – токсичних речовин, призначених для боротьби з різного роду шкідниками – бур’янами, комахами, гризунами тощо.

 — За роз'ясненнями сайт "Моя Жовківщина" звернулася до юрис-консультанта Куць Наталі, і ось яка її відповідь: 

Оскільки пестициди є токсичними речовинами, законодавством передбачені вимоги до відносин, пов’язаних із державною реєстрацією, виробництвом, закупівлею, транспортуванням, зберіганням, торгівлею та безпечним для здоров’я людини і навколишнього природного середовища застосуванням пестицидів і агрохімікатів.

Так, загальні вимоги щодо використання пестицидів визначені Законом України «Про пестициди та агрохімікати», який передбачає

1. Наявність дозволу на застосування пестицидів, які становлять підвищену небезпеку.

2. Наявність допуску (посвідчення) на право на застосування чи здійснення інших операцій з пестицидами і агрохімікатами

3. Обов’язкове страхування відповідальності за шкоду, яка може бути заподіяна через застосування пестицидів.

Окрім того, Наказом Міністерства охорони здоров’я затверджено гігієнічні нормативи і регламенти безпечного застосування пестицидів і агрохімікатів, які встановлюють гранично-допустимі концентрації пестицидів у воді, ґрунтах, атмосферному повітрі, максимально допустимий рівень пестицидів у продуктах харчування.

Згідно з Державними санітарними правилами авіаційного застосування пестицидів і агрохімікатів у народному господарстві України, затвердженими наказом Міністерства охорони здоров’я України від 18.12.96 N 382, перед окропленням розпиленням пестицидів, замовник таких робіт повинен за три дні до початку робіт

- повідомити населення відповідної місцевості про місце та строки використання пестицидів,

- про заборону здійснювати будь-які сільськогосподарські роботи, випасання худоби на відстані ближче 1 км до місця проведення робіт,

- про необхідність переміщення пасік на відстань більше 5 км від місця застосування пестицидів на період до 5 днів. Т

- встановити спеціальні попереджувальні знаки, у тому числі із зазначення строків розпилення, на відстані 300 метрів від місця розпилення, та на дорогах, які проходять через відповідні поля.

Лише після вжиття цих заходів та після отримання дозвільних документів допускається оброблення угідь пестицидами.

Окрім того, забороняється проводити обробки полів пестицидами на відстані ближче ніж:

а) 5 км від місця постійного перебування медоносних пасік;

б) 2 км від рибогосподарських водойм, відкритих джерел водозабезпечення, місць випасання домашніх тварин, об’єктів природно-заповідного фонду;

в) 1 км від населених пунктів, тваринницьких ферм, посівів сільськогосподарських культур, які споживаються без термічної обробки (кріп, огірки, томати, полуниця, малина тощо), садів, виноградників та місць проведення інших сільськогосподарських робіт.

Як бачимо, оголошення, яке підприємець невідомо де розклеїв, а тим більше, його не показали працівники, що проводили відповідні роботи, не буде мати жодної юридичної сили, і тим більше, якщо нема вище перечислених документів.

У випадку інцинденту, який стався на полях Сопошинської сільської ради, депутат районної ради, а тим більше голова комісії з питань екології, має право звертатися до контролюючих органів, які виконують цю функцію і вимагати аналізу грунту.

Для довідки.

В Україні зареєстровано близько 1000 пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання. Більшість з них застосовуються з порушенням вищеописаних норм і правил.

Згідно з Указом Президента України «Про Положення про Державну екологічну інспекцію України» від 13.04.2011 № 454/2011 до повноважень ДЕІ України належить реалізація державної політики зі здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства у сфері поводження з пестицидами та агрохімікатами.

Згідно з Положенням про Держпродспоживслужбу України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 667 у редакції від 13.01.2017, остання здійснює державний нагляд за додержанням підприємствами, установами, організаціями всіх форм власності та громадянами державних санітарних норм і правил, гігієнічних нормативів і регламентів безпечного виробництва, транспортування, зберігання, застосування пестицидів і агрохімікатів, за вмістом залишкової кількості пестицидів і агрохімікатів у харчових продуктах та продовольчій сировині.

Відповідно, у разі заподіяння шкоди від розпилення пестицидів, необхідно звертатися до територіальних органів Держекоінспекції України, Держпродспоживслужби, з вимогами провести перевірку дотримання законодавства під час використання пестицидів, встановлення факту та обрахування заподіяної шкоди, вжиття заходів для встановлення та притягнення винних осіб до відповідальності.

За захистом права на безпечне для життя і здоров’я довкілля, права власності, права на життя тощо, які були порушенні через застосування пестицидів, можна звернутися і до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини чи його регіональних представництв.

За порушення норм по використанню пестицидів порушники підлягають адміністративній відповідальності (для посадових осіб передбачений штраф, у розмірі від 119 до 170 грн.)1. Окрім того, заподіяння шкоди ґрунтам, водних ресурсам, забруднення атмосферного повітря через використання пестицидів є підставою для звернення із заявою про злочин та відкриття відповідного кримінального провадження.

Водночас, варто зазначити, що державою не забезпечено контроль за використанням пестицидів. Держпродспоживслужба не має лабораторій, які можуть дослідити вміст пестицидів у воді, повітрі, ґрунтах. Регіональні лабораторні центри, які раніше підпорядковувалися санепідемстанціям (до створення Держпродспоживслужби), підпорядковуються тепер МОЗ, а не Держпродспоживслужбі та не здійснюють контролюючих функцій. Лабораторії Держекоінспекції України не проводять досліджень пестицидів, бо не атестовані на такі вимірювання, а також здебільшого не мають відповідного обладнання2.

Використання пестицидів приносить матеріальну користь для власників полів, допомагає захистити урожай від шкідників та хворіб. Проте шкода від їхнього використання є значно більшою. Пестициди переносяться на сусідні території, потрапляють у підземні води, у ґрунти, в організм тварин та людей, заподіюючи шкоду довкіллю та організму людини. У той час як користь отримує конкретний власник полів, шкода заподіюється усім мешканцям, що межують із цими полями.

Система державного контролю за використанням пестицидів повинна бути змінена на дієву та таку, що попереджатиме заподіяння шкоди здоров’ю людей та довкілля. Окрім того, у світі існують альтернативи застосуванню пестицидів, які є не менш результативними та більш екологічно чистими. Україні необхідно запозичити іноземний досвід із заборони та зменшення обсягу використання пестицидів. А нам варто пам’ятати, що захист наших прав, здоров’я, майна, залежить не тільки від дій органів влади, але і від активності та свідомості кожного з нас.

Попри так звану користь для врожаю, пестициди несуть значно більший негативний вплив на довкілля та на життя і здоров’я людини.

Пестициди забруднюють ґрунти, повітря, водні ресурси, у тому числі підземні водоносні горизонти. При розпиленні пестициди потрапляють на сусідні земельні ділянки, знищують листя дерев та іншу рослинність. Гинуть від пестицидів і комахи. Цілими сім’ями вимирають бджоли, які є індикатором чистого довкілля.згубно на організм людини впливає вода, повітря, забруднені пестицидами. Так, потрапляння пестицидів у організм людини викликають утруднення дихання, ураження центральної нервової системи, сильний головний біль, розлади шлунку, підвищення температури та навіть настання коми. Постійні надходження пестицидів в організм людини, супроводжуються різким зниженням маси тіла, слуху, розвитком катаракти, алергічних реакцій1.

Усі без винятку пестициди при ретельному вивченні виявляли або мутагенну, або інші негативні дії на живу природу і людину. Близько 90% усіх фунгіцидів, 60% гербіцидів і 30% інсектицидів є канцерогенними2, тобто здатними викликати ракові захворювання/

Зображення
Зображення
Коментарі