Увага! Сайт не рекламує жодних кандидатів у президенти чи політичні партії.
Уся реклама приходить від сeрвісу контекстної реклами.

Історико-краєзнавчий музей — культурна глиба Бродівщини.

Історико-краєзнавчий музей — культурна глиба Бродівщини. А вся експозиція музею розміщується у 7 залах і поділяється на 43 розділи. Фонди музею налічують понад 5 тисяч експонатів основного фонду та понад 4 тисячі одиниць науково-допоміжного фонду. Щороку музейна колекція доповнюється матеріалами з археологічних розкопок, творами сучасного мистецтва, предметами побуту тощо.

Експозицію доповнює панорама «Броди XVII-XVIII ст.», мистецькі твори бродівських художників, банерні фотографії з видами пам’яток історії і культури міста і району.

Як розповіла нам бібліотекар музею Наталя Ханакова, в музеї є не тільки чому повчитися, тут є багато експонатів, що показують майбутнім поколінням становлення культурно-політичного життя бродівчан у минулому і сьогодні.

Кожний турист, відвідуючи музей, усвідомлює, що в цій невеликій установі він може знайти для себе скарбницю знань про ту місцевість, яка дала музею найцінніше — минувшину.

Переступивши Бродівський історико-краєзнавчий музей, відразу впала в око турботливість його працівників та дбайливе ставлення до історії свого краю. Місто невелике — кількість жителів доходить до 24 тисячі, але так багато памяток і памятників говорять про те, що Бродівщина — край незвичайний, як в георгафічному, так мистецькому значенні.

Відразу порівняла із Жовківщиною — багатющою на історію, культуру, мистецтво мою батьківщину, а краєзнавчого музею нема. А звідки візьметься, коли ті, хто, бодай, щось ще знали, або повмирали, або їм «представники влади» перекрили горло, щоб вони не розповідали про минуле, не стягували в одне приміщення і знань і своїх збірок.

Музей Бродівщини — вражає. Тут є сотні фрагементів експозиції першого історико-краєзнавчого музею, що знаходився у м. Броди на Великих Фільварках. Але початок роботи музею з 8 липня 1959 р.

Цікаво, що перший музей розмістився у приміщенні колишньої читальні «Просвіта» приміського села Великі Фільварки, а на той час – околиця Бродів.

Заклад знаходився в чотирьох кімнатках, експонати були розміщені за тематичним принципом. На громадських засадах керівником закладу став Є.А.Іллящук. У музеї зберігались нумізматичні колекції, збірки холодної зброї, обрядові предмети, документи ХІХ – початку ХХ ст., була широко представлена етнографія краю. Але на початку 1970-х років музей припинив свою роботу в зв’язку з тим, що на місці старого приміщення музею розпочалося будівництво музичної школи. В цей період було втрачено майже всі музейні предмети першого музею.

У 1979 році для відновлення та продовження діяльності музею було передано частину приміщення XVIII-ХІХст., в якому знаходилось повітове староство Австро-Угорщини, а згодом Другої Речі Посполитої. Протягом 1980-1984 років під керівництвом краєзнавця, історика, директора музею Дмитра Чобота проводилась збірка експонатів і створювалась експозиція. Відкриття нового Бродівського краєзнавчого музею урочисто відбулось у вересні 1984 року, коли місто відзначало 900-річчя від першої писемної згадки про Броди. Довгий час музей мав статус народного, і тільки з квітня 1991 року став одним з відділів Львівського історичного музею.

З 2001 року музей став комунальним закладом Бродівської районної ради і отримав  назву «Бродівський історико-краєзнавчий музей».

На екскурсії дізналися, що у м.Броди перебував Оноре де Бальзак (письменник), Тадеуш Лютман (науковець, дослідник економічної історіографії), Маркіян Шашкевич, Іван Франко, Іван Труш, Василь Щурат, Оксана Линів (диригент опери в Австрії, засновниця фествиалю "Моцарт фест" Іван Труш, Йосеф Рот (романіст)

При Бродівському історико-краєзнавчому музеї працює музейна бібліотека та виставкові зали, які діють з листопада 1995 року.

 

Дякую Марія Радзівілл за консультації та поради щодо відвідання музейної установи.

Зображення
Коментарі