Увага! Сайт не рекламує жодних кандидатів у президенти чи політичні партії.
Уся реклама приходить від сeрвісу контекстної реклами.

Шляхами Сковороди: Творча зустріч харків'янки Вікторії Склярової у Львові

9 січня у Львівській бібліотеці для юнацтва ім.Романа Іваничука відбулася творча зустріч письменників, народних майстрів, художників, культурних діячів Львівщини з модераторкою Вікторією Скляровою (ГО “АртОборона”, м.Харків), яку організувала культурна діячка Львівщини Люба Хомчак спільно із керівництвом бібліотеки, як наслідок відлуння слобідсько-галицьких мистецьких діалогів “З поклоном до Сковороди”.

“Життя наше — це подорож, а дружня бесіда — це візок , що полегшує мандрівникові дорогу” - Григорій Сковорода.

Такими словами почала свою розповідь про Григорія Сковороду гід-журналіст, автор передачі "Невідомі сторінки історії України" з 20-річним досвідом, творець перших Етнотурів, ескскурсій для гостей з інклюзії від 5 до 95 років гостя із Харкова Вікторія Склярова. Вона також нагадала присутнім про підготовку ряду заходів з нагоди святкування 300-річчя від дня народження великого Генія українського народу Григорія Сковороди.

Чому кожний прийшов на тематичну лекцію, що стосується Григорія Сковороди, присутні дізналися один від одного після того, Вікторія оголосила креативне знайомство. Вона поставила всіх у коло єднання і кожний, розповідаючи про себе, відповів на цікаве запитання.

- Я прийшла сюди, бо Сковорода є для мене унікальним філософом, - сказала львівська вишивальниця і художниця Ірина Білик. А підприємець із Миколаєва Андрій Залога зазначив: “В якийсь момент мені здалося, що світ мене зловив. Тому я прийшов, щоб дізнатися більше про автора цього вислову”.

Ще було багато цікавих ознайомчих презентацій себе і своєї праці та найцікавіші викликали захоплення у присутніх. Гість із Косова Василь Гуменюк після оголошення вислову Сковороди ”Свобода: що воно таке?”, подарував харківському товариству “Просвіта” книгу “Сковорода воював у лавах УПА”.

Не минуло багато часу, як багато письменників повернулися із Харкова, де відбували зустріч із слобожанинами. Письменник Іван Гентош подякував Вікторії Склярові за те, що допомогла впізнати Сковороду в Харкові.

А взагалі “Маємо жити для тих, кого любимо!” - зазначила Оксана Лозова. Ось так і познайомилися присутні один з одним через Григорія Сковороду і його афористичні вислови.

Далі Вікторія Склярова розповіла про пізнавальні мандрівки та краєзнавчі матеріали Григорія Сковороди, який з 1769 року вів життя самітника й мандрівного філософа; мандрував переважно по Слобожанщині. Тоді ж почав писати філософські діалоги й трактати, в яких біблійна проблематика переплітається з ідеями платонізму та стоїцизму. Головним сенсом людського існування вважав самопізнання.

Між тим, учасники творчої зустрічі обмінялися думками та пропозиціями щодо спільного відзначення 300-річчя Григорія Сковороди, яке українці будуть вшановувати у 2022 році.

Гарним представленням своєї мистецької збірні через відеослайди — художніх картин та скульптур - закінчила вечір зустрічі “Сковорода примандрував до Львова” художниця Наталя Лейкіна. Кожний з присутніх заочно зміг доторкнутися до сакральних робіт художниці, про які вона любить розповідати годинами.

Здавалося б, на цій зустрічі ми дуже багато дізналися про Григорія Сковороду..Та за короткий проміжок часу не те що про видатну особистість не дізнаєшся, а й сам про себе нічого не раз не розкажеш. Тому кожний з нас, очевидно, повертався додому у роздумах.

Що мене вразило найбільше? Видатний філософ і мислитель народився у родині козацькій, де мама — кримчанка. Малим вчився у церковно-приходській школі, а потім у Києво-Могилянській академії. Вивчив декілька мов і богусловсько-філософське вчення. Маючи музичні здібності, виконував у природній капелі партії альта в операх, літургіях, на маскарадах. Не виключено, що одночасно писав й духовні канти, літургійну музику, наприклад, йому приписували авторство «Іже херувими». За 5 років Сковорода побував у Токаї, Пресбурзі, Офені, Відні, де мав можливість відвідувати місцеві навчальні заклади, зокрема піярів у Токаї й Пешт .

У Кавраї Сковорода почав писати поезію, латиномовну і не тільки. Низка віршів увійшла до його славнозвісної збірки «Сад божественних пісень».

Григорій Сковорода — вчитель, мислитель, богуслов, філософ, краєзнавець.. І ще багато інших мав уподобань. Його потрібно глибоко вивчати. А найголовніше, пізнавати через афоризми, бо це наша життєва стезя. Думаю, що кожний неодноразово й використовував його слова. Мені ж імпонують такі: “Не за обличчя судіть, а за серце”, “Бери вершину і матимеш середину” ,“Людська душа і друг, безсумнівно, цінніші за все”, “Як нерозумно випрошувати те, чого можеш сам досягти,” “Немає нічого небезпечнішого за підступного ворога, але немає нічого отруйнішого від удаваного друга”, “Любов виникає з любові.”

Зустріч із Вікторією Скляровою — чи не найкращий подарунок у Різдвяні свята, бо не хлібом єдиним сита людина, а душа потребує світла/

Автор: Галина Фесюк .

Фото: Юрій Кархут

 

Зображення
Зображення
Зображення
Зображення
Коментарі