Увага! Сайт не рекламує жодних кандидатів у президенти чи політичні партії.
Уся реклама приходить від сeрвісу контекстної реклами.

Парад та огляд вертепів у м.Жовква

20 січня в останній день Різдвяних свят в м.Жовква вперше відбувся парад Вертепів. На міську площу з’їхалися понад 20 фольклорних колективів, в тому числі із Закарпаття, Львова, Золочева, м.Дубляни та навколишніх сіл Жовківщини.

Молодь і дорослі зібравшись разом на площі, колядували, спілкувалися та обмінювалися думками.
Опісля вертепна хода розпочалася із площі у напрямку районного Народного дому.

Жителі міста мали можливість зблизька побачити велику кількість Вертепів, почути їх колядки та захоплюватися яскравістю костюмів.

Зупинившись перед районним Народним домом усі колективи сфотографувались на згадку.

До святкового дійства належав огляд Вертепів на сцені Народного дому. Його відкрив священик Жовківського монастиря оо.Василіян, ЧСВВ. Священик побажав усім учасникам гідно заколядувати, а глядачам – підтримати колядників.

В огляді взяло участь 15 колективів, кожен з яких поставив свою виставу, оригінальну за режисерським замислом, костюмами та сценарієм.

- Я багато років спостерігаю за сценаріями Вертепів, їх особливістю, відношенням до місцевої культури та традицій. І завжди вражає – особистий підхід учасника. Здається, кожен із них має акторські здібності. Але цього року на сцені я побачила й різних за віковою категорією учасників. Про деяких з них хочу сказати з особливим захопленням. Наприклад, до складу Вертепів із с.Забіря, Замочок, Кунин, Глинсько, Воля Висоцька ввійшли чоловіки й середнього і старшого віку. Вони відтворили дійство народження Ісуса за сценарієм, який складали ще їхні батьки. І це цікаво, тому що значно молодші учасники у колективах сіл Пили, Фійна Туринка, м.Жовква чи м.Дубляни мали можливість почути сценарій із уст старшого покоління. Тут можна почерпнути дуже багато – звучання місцевих стародавніх колядок, поведінку дійових осіб, вартісність костюмів.

Дуже добре, що у заході взяли участь колективи скаутів, які й розпочали огляд. Дівчата і хлопці не лише колядували і щедрували, вони підкреслювали своїми сценаріями важливість народження Ісуса для кожного з нас у часі сьогодення, відтворювали релігійні сцени народження Христа оригінальними сценічними постановками. Як наприклад, дівчата скаутки із Мстичівського монастиря, що на Закарпатті, показали історію про одного чоловіка, що за одну передріздвяну ніч впізнав Бога.

Гучними аплодисментами проводжали глядачі й колектив батьків скаутів, що поставив Вертеп з пастиркою. Оригінальним та найпоширенішим у давні часи був ляльковий вертеп. Саме його дійство відтворив колектив молоді із с.Туринка, справивши на присутніх незабутні враження.

Вражали глядачів дівчата й хлопці скаути із м.Жовкви та Золочева.

Захід організований відділом культури і туризму спільно із Жовківською скаутською організацією, мав на меті показати обряд Вертепів, відтворити спільне колядування та підкреслити важливість народження Ісуса. Разом з тим вийшло дуже гарне свято, яке викликало у гостей та жовківчан масу задоволення та відчуття справжніх Різдвяних свят.

Як сказав майстер-Звіздар Богдан Новак із міста Дубляни, який приїхав разом із Дублянським вертепом «Таке цікаве дійство, як парад вертепів та їх огляд, показує не лише костюми кожного колективу, а й різноманітний підхід до постановки Вертепного дійства. Я задоволений, що моя звізда взяла участь у ході Вертепів».

В- Відроджувати традиції, а також пригадати жовківчанам старовинні українські колядки та щедщедрівки – це добре начало, і хороший приклад для наслідування. – прокоментувала огляд Вертепів завідувач Народного дому с.Воля Висоцька Віра Подольська

А Бучко Андрій – головний скаут із Жовкви сказав: «Конкурс вертепів - це популяризація народної творчості, в якій втілився одвічний потяг людини до добра, краси та духовності. Так, за допомогою пісні колядники давали можливість селянину відчути себе справжнім господарем землі: з убогої хатини його переносили в палаци, де багато ситої худоби, де він пасе коней, корів, віє й меле зерно, дружина пече калачі, дочка вишиває рушники.
Цього року парад та огляд вертепів став масштабним на Жовківщині. І тому, дай Боже, йому продовження.

Огляд закінчився. А вертеп із с.Замочок ще довго колядував у вестибюлі Народного дому разом із глядачами.

пані Марія, м.Жовква, виходячи із залу Народного дому сказала: «Навіть додому не хочу йти. Хочу колядувати й колядувати. Вдалий був захід. Зараз мало молоді колядує, але цей стиль треба продовжувати, бо це найкраще, що має наша Жовківщина..

Керівник творчого колективу - лялькового вертепу із с.Туринка розповідає, що діти залюбки готувалися до огляду. Для них це важливий захід, адже вони самі виступають, бачать інші колективи, їхні костюми, бо більше у нас цього ніде побачити, як на огляді.

А організатори переконані: огляд вертепів не просто популяризує народні звичаї. Він також нагадує людям про світле свято Різдва Христового.

Я думаю, що ніщо так не вдосконалює людину, як звершення добрих справ. Тому хотілося б звернутися до людей доброї волі, щоб вони підтримували творчі колективи, тобто приходили на усі концерти та огляди у Народний дім, самі брали у них активну участь, а коли прийшли, не залишали захід посередині, а все ж дочекалися його завершення.

Галина Фесюк,
головний спеціаліст відділу культури і туризму
Жовківської райдержадміністрації

Зображення
Зображення
Зображення
Зображення
Зображення
Коментарі