Увага! Сайт не рекламує жодних кандидатів у президенти чи політичні партії.
Уся реклама приходить від сeрвісу контекстної реклами.

Іван Мак - 70 років на священичій ниві

У березні 2013 р сповнилося 70 років від дня свячень о.Івана Мака, який народився у м.Дрогобич 6 липня 1910 року. Походив з міщанської родини, яка мешкала по вул.Святого Юри. Батько - Микола Мак (1882-1959 рр) мав ще одного брата і сестру, рано залишився сиротою, але закінчив 5 класів української гімназії. Знав майже всі словянські мови, говорив німецькою, іспанською, навіть ідишом. За Австрії пан Микола служив офіцером у війську, пізніше працював на залізниці в Дрогобичі, доки польська влада не зажадала, щоб прийняв католицьку віру., змінив свій обряд. Але Микола цього не зробив і став священомучеником нашої церкви.

Мама Івана - Марія Мак, з дому Легедза (1890-1979 рр) народилася у м.Дрогобичі, здобула освіту і закінчила "заводову" школу. Була домогосподаркою, займалася краветвом і виховувала дітей. Вона була простою але дуже працьовитою жінкою, лагідної вдачі і високоптріотично налаштованою , що поза сумнівом передалося її дітям. ЇЇ мам походила з родини Коссаків, а отаман УСС і командир армії ЗУНР - Григорій Коссак та його брати, січові стрільці, доводились Марії двоюрідними братами, а їх племінник - провідний член ОУН, референт з ідеології штабу "Карпатської Січі" Зенон Коссак був троюрідним братом о.Івана.

Крім Івана в сімї було ще троє дітей: Софія (1913 р.н), Надія (1916 р.н.) та Ірина (1921 р.н.). Усі отримали вищу освіту. Іван закінчив чотири класи Народної школи та вісім літ української приватної гімназії "з правом прилюднеості " в м.Дрогобичі.,

У 1930 році Іван Мак вступив на теологію до Перемишля, і був висвячений 4 березня 1934 року владикою Йосафатом Конциловським.
о.Іван був великим українсь4им патріотом. Зокрема за провину польська влада ставила йому те, що він відмовлявся у метричних книгах записувати імена та прізвища українців на польський манер. Не можна було влаштовувати зборів товариства "Просвіта". З цих причин польська влада 18 разів протягом двох літ накладала штраф на о. Івана Мака. Оскільки грошей не мав, урядники забирали з будинку різні побутові речі. Також польські вчителі приходили на уроки релігії і слідкували , щоб о.Іван не давав учням книг українською мовою. .

Свою першу службу о.Іван Мак відправив у рідному Дрогобичі 11 березня 1934 року. у храмі Святої Трійці. Спершу, до 1936 року, був помічником священика о.Михайла Пирожка в с.Ульгівок коло Угнева (тепер Польща), згодом - адміністратором церкви св.Василія у с.Міжинець коло с.Нижанковичі (Старосамбірський район).

З 1937 року о.Іван Мак став священиком церкви св.Параскевії у с.Туринка на Жовківщині. Місцевий парох о.Роман Кокотайло був москофілом та українофобом, а тому церковна влада передала право управляти парохієї, яка нараховувала на той час 3750 душ, молодому о.Івану. Лише протягом року священик дав у селі 45 шлюбів. Окрім того о.Іван викладав Закон Божий у місцевій школі.

1 вересня 1939 року почалася німецько-польська війна. Якось з амвону о.Іван вів проповідь про героїчну боротьбу "Карпатської Січі" з мадярськими окупантами. Серед тих, що полягли у цій боротьбі, був кузен о.Івана Зенко Коссак. Як наслідок, о.Мака арештували і вкинули до Львівської тюрми "Бригідки", що по вул.Городоцькій. Іван відсидівши два місяці тюрми, вийшов на волю.

Після приходу радянської влади, о.Іван ще зо два місяці перебував парохом у с.Туринка, але відчуваючи загрозу арешту (більшовики полювали на місцевих активістів) негайно перейшов кордон і став перебувати у с.Варяж, а згодом у с.Ульгівці.

Влітку 1941 року, коли німці зайняли Галичину, о.Іван повернувся до Дрогобича. А 22 червня о.Іван став свідком розправи нацистів над місцевими жидами. Крім того о.Іван переживав страшні війни. Більшість людей пішло в УПА. Фронт був близько. Не сподіваючись нічого доброго від більшовиків, о.Іван виїхав через Словаччину до Австрії, де опікувався розпорошеними родинами таких українських біженців. Громади, як такої не було, тому священик правив у наданій австрійцями каплиці, маючи 20-30 парохіян.

У 1948 році о.Іван Мак на запрошення владики Василя (Ладики) , з яким зналася його сестра , виїхав до Канади.

15 листопада 1984 року о.Іван вийшов на пенсію, проте багато років віддправляв у церквах Міссісаги та Саскачеван, у Прінс-Альберті та Алвені, у Римі в храмі св.Петра і Павла..Був парохом у храмі св.Василія у Ланкастері (1981-84 рр.) у штаті Ньо-Йорк.

25 вересня 1994 року отець служив недільну Літургію у Львівській церкві св.Андрія, ЧСВВ.. Як згадує племінник Юрій, коли священик піднявся на казальницю і промовив, що вже 60 років служить священиком, люди заніміли.

Усе своє життя о.Іван Мак займав активну життєву позицію, то ж навіть у поважному віці цікавиться навколишнім світом.

Зображення
Коментарі